(2o)

A JOURNEY THROUGH THE WATER

Το πρόγραμμα “A JOURNEY THROUGH THE WATER” – «Ταξίδι στο νερό» είναι ένα έργο e-Τwinning που θα ξεκινήσει τον Σεπτέμβριο και θα ολοκληρωθεί τον Ιούνιο.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος αυτού οι μαθητές μας θα παρουσιάσουν μια λίμνη, ένα ποτάμι ή μια θάλασσα της χώρας μας.

Μέσα από την πλατφόρμα του e-Twinning και μαζί με τα συνεργαζόμενα σχολεία θα δημιουργήσουν :

• μια κοινή έκθεση ζωγραφικής με θέμα «Νερό και Τέχνη» – “Water and Art»: με σχέδια εμπνευσμένα από τη λίμνη, το ποτάμι, τη θάλασσα.
  • ένα κοινό e-book με τίτλο «Νερό και Μουσική»- “Water and Music”: με ένα τραγούδι για το νερό στη δική μας γλώσσα και τα σχέδια των μαθητών για το τραγούδι.
  • μια εργασία με τίτλο «Νερό μέσα στο χρόνο» -«Water through the Time»στην οποία θα παρουσιάσουν ένα θρύλο για το ποτάμι, τη λίμνη ή τη θάλασσα που έχουμε επιλέξει.
  • Τέλος οι μαθητές θα επισκεφτούν το μέρος αυτό, γίνονται ξεναγοί και παρουσιάζουν στα αγγλικά τον όμορφο τόπο. Mε το βίντεο από την επίσκεψη και σε συνεργασία με τα υπόλοιπα σχολεία θα συνθέσουν ένα χάρτη στο Google map με τίτλο «A Journey through the water”. Παράλληλα οι μαθητές θα προετοιμάσουν ένα φυλλάδιο του τόπου που επισκέφθηκαν, χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα Canva.

Μέσα από όλες αυτές τις δράσεις οι μαθητές θα βελτιώσουν τις γλωσσικές τους ικανότητες και τις δεξιότητες ITC . Παράλληλα θα γνωρίσουν τον τόπο τους καλύτερα, θα συνεργαστούν με ξένους μαθητές και θα μάθουν χρήσιμες πληροφορίες για άλλες λίμνες, ποτάμια και θάλασσες.

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί :

Ε1 : Σωτηριάδου Αριάδνη

Ε2 : Κοντογιώργη Δήμητρα

Δασκάλα Μουσικής : Τσολάκη Καλλιρρόη

22-3-2021 :Παγκόσμια Ημέρα Νερο

Οι μαθητές της Ε τάξης είχαν μια μοναδική εμπειρία, να συμμετέχουν στη τηλεδιάσκεψη που προσφέρει το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Proteus στο Κόμο της Ιταλίας.

Η συγκεκριμένη δράση γίνεται κάθε χρόνο στο Κόμο της Ιταλίας αλλά φέτος ήταν αφιερωμένη στο πρόγραμμα του Twinning «A JOURNEY THROUGH THE WATER” που συμμετέχουμε.

Κατά τη διάρκεια της διαδικτυακής σύνδεσης μπορέσαμε να εξερευνήσουμε το βυθό της λίμνης Κόμο χάρη σε ένα δύτη – βιολόγο που με τη χρήση βιντεοκάμερας περιηγήθηκε στο υποβρύχιο οικοσύστημα και μας παρουσιάσει τις ομορφιές του βυθού .

Ετικέτα Ποιότητας etwinning

Απονεμή θηκε στο σχολείο μας  Ετικέτα Ποιότητας etwinning για το  έργο μαs “A Journey through the water” – ένα ενδιαφέρον έργο που αφορά στη διαθεματική προσέγγιση του νερού. Ευχαριστούμε πολύ όλους τους συνεργάτες μας αλλά κυρίως τους υπέροχους μαθητές μας στο 2ο Δ.Σ. Αρτέμιδος που έκαναν πραγματικότητα αυτή την επιτυχία!

Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας

Το σχολείο μας  βραβεύθηκε και με την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας για την άρτια ολοκλήρωση της εργασίας μας στο έργο eTwinning «A Journey through the water».

Αυτό σημαίνει πως η εργασία μας, η εργασία των μαθητών και του σχολείου μας έχει αναγνωριστεί στο υψηλότερο Ευρωπαϊκό επίπεδο και θα εμφανιστεί σε έναν ειδικό χώρο της Ευρωπαϊκής Διαδικτυακής Πύλης στο www.etwinning.net.

Ευχαριστούμε eTwinning!! Συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα μας !!!

ΟΙ ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΟΥ Ε1  ΘΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΣΥΝΔΕΣΜΟ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ:

ΟΙ ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΟΥ Ε2  ΘΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΣΥΝΔΕΣΜΟ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ: