Νέο ιστολόγιο για το 2ο και το 6ο Δ.Σ. Αρτέμιδος

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες, μαθητές και μαθήτριες

στο πλαίσιο της προσπάθειάς μας για άμεση ενημέρωση και επικοινωνία, δημιουργήσαμε νέο ιστοχώρο για το κάθε σχολείο.

Πατώντας στον σύνδεσμο που ακολουθεί για το 2ο Δ.Σ. Αρτέμιδος https://2dim-artem.att.sch.gr/

και για το 6ο Δ.Σ. Αρτέμιδος https://6dim-artem.att.sch.gr/

σας καλωσορίζουμε και σας ευχόμαστε καλή περιήγηση!

Καθορισμός αριθμού τμημάτων Γενικής Παιδείας της Α ́ τάξης Γυμνασίου των Μουσικών Σχολείων Αττικής κατά το σχολικό έτος 2023-2024

Ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας για το 2ο και 6ο Δ.Σ.Αρτέμιδος

Περι ΕλευθεριαςΕυρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας έλαβαν σήμερα τα σχολεία μας 2ο και 6ο Δ.Σ.Αρτέμιδος  για το περσινό  project στο etwinning με τίτλο: “Περί Ελευθερίας”. Θέμα του έργου αποτέλεσε η ιστορία της Ελληνικής Επανάστασης με την περσινή μας Έκτη.

Πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές μας που συμμετείχαν στο έργο, για  την αγάπη τους και την αποδεδειγμένη προθυμία τους  στην υλοποίηση του. Αξίζει να αναφερθεί ότι το έργο μας θα παρουσιαστεί  και θα εμφανιστεί σε  ειδικό χώρο στην Ευρωπαϊκή Σχολική Εκπαιδευτική Πλατφόρμα.

Ευχαριστούμε  τους Διευθυντές των  Σχολείων  μας , τους συνεργάτες  και τους γονείς  που πίστεψαν και υποστήριξαν το έργο μας !!!!

Ευρωπαική ετικετα ποιοτητας περι ελευθερίας     Περι Ελευθεριας 6ο

Γιορτή Λήξης

Η σχολική χρονιά πλησιάζει στο τέλος της και η Γιορτή Λήξης που ετοιμάζουν με κέφι και φαντασία δάσκαλοι και μαθητές θα σας εκμυστηρευτεί ότι θα ζωντανέψει

” Η πάραδοση … στην αυλή μας”

με παραδοσιακούς χορούς και παραδοσιακά παιχνίδια!

Σας περιμένουμε :

«Γιορτή Σαλάτας»

Στο σχολείο μας έχουμε γιορτή :  “Γιορτή σαλάτας”

Με τη βοήθεια όλων των εκπαιδευτικών και  των καθαριστριών του σχολείου μας τους οποίους ευχαριστούμε θερμά, όλοι οι μαθητές  μας (360 σύνολο), αφού έπλυναν τα λαχανικά που μάζεψαν από τον κήπο μας, ετοίμασαν και γεύτηκαν νόστιμες, οικολογικές σαλάτες  άλλοι στις τάξεις τους, άλλοι στην τραπεζαρία, άλλοι στην αυλή του σχολείου και άλλοι στην τραπεζαρία του κήπου μας.

1685552141985       1685552141927           1685552141944

1685552141953 1 1685552141953 1685552141968 1685552141961 1685552141936

Διαδικασία εισαγωγής μαθητών

στην Α΄ τάξη Γυμνασίου των Μουσικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2023-2024

Μake-A-Wish (Κάνε-Μια-Ευχή Ελλάδος)

Έπαινος Δημιουργικού Διαγωνισμού Αστέρι της Ευχής 2022-2023

2ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΑΡΤΕΜΙΔΟΣ

Συγχαρητήρια στους μαθητές του 2ου Δ.Σ. Αρτέμιδος που συμμετείχαν στον διαγωνισμό του Μake-A-Wish (Κάνε-Μια-Ευχή Ελλάδος)

“Σας ευχαριστούμε πολύ για τη συμμετοχή σας στο δημιουργικό μας διαγωνισμό και ευχόμαστε σύντομα και η δικιά σας πιο βαθιά επιθυμία να εκπληρωθεί.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!

Η ομάδα του προγράμματος «Αστέρι της Ευχής»,

Μαρία Γκαμαλούτσου – Υπεύθυνη Προγράμματος

Ελένη Μουρελάτου”

Εγγραφή μαθητών στο Ολοήμερο (2023-2024)

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΓΟΝΕΩΝ 2ου  & 6ου Δ.Σ. ΑΡΤΕΜΙΔΟΣ

Αγαπητοί γονείς,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως  σήμερα ( 5-5-2023) οι μαθητές έλαβαν την αίτηση – δήλωση εγγραφής για το ολοήμρερο τμήμα που αφορά το σχολικό έτος 2023-2024.

Όσοι γονείς ενδιαφέρονται να εγγραφούν τα παιδιά τους στο ολοήμερο τμήμα για το Σχ. Έτος 2023-2024 να συμπληρώσουν και  να επιστρέψουν την αίτηση  έως την Τέταρτη 10-5-2023.

1ο Βραβείο Αστέρι της Ευχής 2022-2023

Μεγάλη διάκριση για τους μαθητές της Ε ’ τάξης  6ου Δ.Σ. Αρτέμιδος  με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την εικαστικό του σχολείου κ. Εύη Γρίβα  καθώς με τις εργασίες που υλοποίησαν στα πλαίσια του διαγωνισμού  Αστέρι της Ευχής 2022-2023:

«Σχεδίασε το Αστέρι σου, Δημιουργική κατασκευή, Δημιουργική γραφή – δοκίμιο, Βίντεο, Τραγούδι»

κατάφεραν  να διακριθούν και να κατακτήσουν την

1η  θέση

στη κατηγορία :  Βίντεο

makeawish.gr/αστέρι-ευής-διαγωνισμός 2022-2023

”  Όλα ξεκίνησαν σαν μια ιδέα τον περασμένο Δεκέμβριο. Ο στόχος της συμμετοχής και της χαράς της δημιουργίας ενός βίντεο για μια τόσο σημαντική εκδήλωση φάνταζε και ήταν ιδανικός. Άλλωστε σημασία έχει το ταξίδι και όχι το λιμάνι. Η επιμονή όμως των παιδιών και η λάμψη στα μάτια τους προϊδέαζε για κάτι πολύ μεγαλύτερο. Κάτι που φανερώθηκε σε εμάς με την ολοκλήρωση του βίντεο και που επαληθεύτηκε με την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων.

Τα μπράβο αξίζουν μόνο στα παιδιά της Ε΄ τάξης και στις ιδέες τους.

ΥΓ. Τίποτα από τα παραπάνω δεν θα είχε πραγματοποιηθεί  χωρίς την αμέριστη και συνεχή συμμετοχή και υποστήριξη των διευθυντών του 6ου Δ.Σ. κ. Αλέξιου Κωνσταντινίδη και του 2ου Δ.Σ. κα. Καλλιρρόη Τσολάκη.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ!

Εικαστικός,  Εύη Γρίβα.

Γλυκοπάζαρο 2023

γλυκατίτλο

Σας περιμένουμε όλους, μικρούς και μεγάλους

την Τετάρτη 3 Μαΐου 2023

ώρα 08.30  στο 2ο &6ο Δημοτικό Σχολείο στο “Γλυκοπάζαρο”

που διοργανώνουν οι μαθητές της Στ΄ τάξης.

Θα βρείτε γλυκές -αλμυρές απολαύσεις ,κουλουράκια,

τσουρεκάκια κεϊκάκια, κριτσίνια και ό,τι άλλο φανταστείτε…

Η παρουσία σας θα μας δώσει μεγάλη χαρά!