Οι Θησαυροί της Παράδοσης

cea0ceb9ceaccf84cebf cebcceb5 cebaceb1cf81ceb1ceb2ceb9 cea3ceafcf86cebdcebfcf82 e1607698157875

Τάξεις : Γ1 – Δ1 – Δ2- Ε1  του 2ου Δ.Σ.Αρτέμιδος και Ε- Στ  τάξη του 6ου Δ.Σ.Αρτέμιδος

Οι μαθητές των τμημάτων  Γ1  , Δ1,  Δ2 του 2ου Δ.Σ. Αρτέμιδος και η  Στ΄ τάξη  του 6ου Δ.Σ.Αρτέμιδος κατά το σχολικό έτος 2022-23-2020 συμμετέχουν σε ένα πρόγραμμα του  e-twinning  με τίτλο:«Οι Θησαυροί της Παράδοσης»

Στο έργο μας συμμετέχουν συνολικά 4 σχολεία :

• 2ο Δ.Σ. Αρτέμιδος
  • 6ο Δ.Σ. Αρτέμιδος
  • Δ.Σ. Λάρυμνας, Στερεά  Ελλάδα
  • 6/Θ Δ.Σ. Άνω Καλλινίκης  – Φλώρινα , Δυτική Μακεδονία

Προβλεπόμενη διάρκεια προγράμματος : 4 μήνες

Χρόνος έναρξης προγράμματος: Φεβρουάριος- Μάιος

Στόχος: Η αφύπνιση του ενδιαφέροντος των παιδιών για θέματα που συνδέονται με την πολιτιστική κληρονομιά και τη μελέτη από τα ίδια τα παιδιά των παραδόσεων του λαού μας.

Σκοπός του προγράμματος :

1. Η ευαισθητοποίηση και η πληροφόρηση των παιδιών σε θέματα της λαϊκής μας παράδοσης – τέχνης (μουσική, χορός, ενδυμασία, υφαντική-κεντητική, κοσμήματα-σκεύη- ζωγραφική, λαϊκά θεάματα και θέατρο).
  2. Να γνωρίσουν τις ρίζες τους και να προχωρήσουν σε συγκρίσεις με την σύγχρονη κοινωνική πραγματικότητα.
  3. Να οξύνουν τη δημιουργική και κριτική σκέψη.
  4. Να χρησιμοποιήσουν συνεργατικές και επικοινωνιακές ικανότητες.
  5. Να ψυχαγωγηθούν και να εκφράσουν τον εσωτερικό τους κόσμο.
  6.  Να καλλιεργήσουν τη φαντασία τους και τη δημιουργικότητά τους.
  7. Να εκτιμήσουν και να σεβαστούν την πολιτισμική τους παράδοση.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί :

Σωτηριάδου Αριάδνη( Γ1) , Καλλιρρόη Τσολάκη ( Δ1-Δ2) ,Βασίλης Καραγιάννης (Ε1),

Φλώρου Αγγελική (Στ΄ του 6ου), Αγγελική Θεοδοσοπούλου (Ε΄ του 6ου), Κωνσταντινίδης Αλέξιος (Μουσική), Νικολαϊδη Ειρήνη (Γυμναστική)