e – twinning Meeting Europe

Το e-Twinning “Meeting Europe” είναι ένα ευρωπαϊκό πρόγραμμα στο οποίο συμμετέχουν οι ΣΤ τάξεις των σχολείων μας για το σχολικό έτος 2017-2018.

Είναι μια Eυρωπαϊκή δράση μέσω της οποίας σχολεία από διαφορετικές Eυρωπαϊκές χώρες, συνεργάζονται ώστε να αποκομίσουν παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη.

Το έργο «Meeting Europe” στο οποίο συμμετέχουν τρεις ευρωπαϊκές χώρες (Ελλάδα, Ισπανία και Πολωνία), έχει ως βασικό σκοπό την παρουσίαση των ανωτέρω χωρών της Ευρώπης σχετικά με την κουλτούρα τους και την παράδοσή τους καθώς και την ανταλλαγή ιδεών και τη μεταξύ τους επικοινωνία.

Όλες οι δράσεις μας έχουν αναρτηθεί στην ειδική πανευρωπαϊκή πλατφόρμα του e-twinning, όπου για το συγκεκριμένο έργο έχουν πρόσβαση τόσο οι εκπαιδευτικοί όσο και οι μαθητές μας.

Εν τούτοις, στο παρόν ιστολόγιο θα αναρτήσουμε μέρος της δουλειάς μας ώστε να πάρετε μια μικρή γεύση!!!

(Οι δραστηριότητες που αναρτούμε ακολούθως ΔΕΝ περιλαμβάνουν αυτές στις οποίες εμφανίζονται τα πρόσωπα των μαθητών μας, διαφυλάττοντας έτσι τα προσωπικά τους δεδομένα).

Ευρωπαϊκές χώρες – Πρωτεύουσες (διαδραστική εικόνα – Χάρτης της Ευρώπης)

Γεωγραφική θέση της Ελλάδος

Ελληνικά μνημεία πολιτιστικής κληρονομιάς

Τα ελληνικά νησιά

Οι ελληνικές πόλεις

Από το αρχαίο ελληνικό νόμισμα μέχρι το Ευρώ…

Έλληνες και ελληνίδες που τίμησαν την χώρα μας με τα έργα και τα επιτεύγματά τους, στο χώρο της τέχνης (ζωραφικής, ποίησης, λογοτεχνίας) αλλά και στο χώρο της επιστήμης!