6 Μαρτίου, Ημέρα ενάντια στη σχολική βία!

Στις 6 Μαρτίου έχει καθιερωθεί να διαδηλώνουμε ενάντια στη σχολική βία, στο bullying, να δρούμε και να δραστηριοποιούμαστε πιο ενεργά στη βία που κυκλοφορεί σε μαθητές και σχολεία.

Η δράση του σχολείου μας πέρσι περιελάμβανε χορευτικό ευαισθητοποίησης των μαθητών, φέτος θα σχηματίσουμε συνθήματα με το σώμα μας δηλώνοντας ισότητα, δικαιοσύνη, αξιοπρέπεια και αποδοχή.

Αντιγράφω μία εξαιρετική ανάρτηση με πλούσιο ψηφιακό υλικό από το ιστολόγιο του Γυμνασίου Σουφλίου (και ευχαριστώ το Βαγγέλη γι’ αυτό)  για την ενδοσχολική βία και ας προβληματιστούμε όλοι από πού ξεκινάει όλος αυτός ο κύκλος των χαμένων μαθητών και πώς μπορούμε να τον σταματήσουμε ως εκπαιδευτικοί, γονείς και άνθρωποι.

Πως εκφράζεται η σχολική βία; Ας δούμε τι λεν οι μαθητές: 2ο Γυμνάσιο Ελληνικού και εδώ

Τι γίνεται με τον σχολικό εκφοβισμό  στην Ελλάδα;

Δεν θέλουμε χαμένους στο πάρτυ

Ποιοί είναι οι ρόλοι στο σχολικό εκφοβισμό;

Διαδραστικό πολυμεσικό υλικό από το “Χαμόγελο του παιδιού”

Χρήσιμο υλικό από το συμβουλευτικό σταθμό Νέων ΔΔΕ ν. Βιοωτίας

Ε. Ψ.Υ. Π.Ε

Πως να αντιμετωπίσουμε τη βία στο σχολείο;

Διπλωματική εργασία από το Πανεπιστήμιο Αθηνών

Τρόποι αντιμετώπισης της σχολική βίας. Από την εκπομπή “Σε πρώτο πλάνο”

Σχολικός εκφοβισμός-bullying

Τραγούδια ενάντια στη βία και στον εκφοβισμό