Άγγελος Πατσιάς, Σχολείο Φουρφουρά, Φουρφουράς.tv!

Πατώντας εδώ μπορείτε να δείτε το ντοκυμαντέρ της ΝΕΤ της Κυριακής 17-02-2013 που έκανε αφιέρωμα στο δάσκαλο διευθυντή του δημοτικού σχολείου Φουρφουρά στην Κρήτη, Άγγελου Πατσιά.  Πρόκειται για “Ένα πορτρέτο του Άγγελου Πατσιά, του 26χρονου δάσκαλου, ο οποίος έχει προσελκύσει το ενδιαφέρον των ΜΜΕ, της εκπαιδευτικής κοινότητας και των γονέων και κηδεμόνων ιδιαίτερα τον τελευταίο χρόνο, λόγω της ρηξικέλευθης διδασκαλίας του στο Δημοτικό Σχολείο ενός απομακρυσμένου και ορεινού χωριού της Κρήτης στον Ψηλορείτη, τον Φουρφουρά του Δήμου Αμαρίου Ρεθύμνου.” via ert.gr.

Φουρφουράς.tv είναι το ιστολόγιο που έχει και οι μαθητές παρουσιάζουν μία δική τους εκπαιδευτική τηλεόραση και το 4/Θ Δημοτικό Σχολείο Φουρφουρά, το ιστολόγιο του σχολείου.

Το Mάιο του 2012 ήταν καλεσμένος του TEDxThessaloniki και έδωσε μία ομιλία για τη δράση του στο σχολείο και τους μαθητές του. Και το παραπάνω αλλά και αυτό το βίντεο αξίζουν της προσοχής σας. Η εκπαίδευση πάει μπροστά. Έτσι κι αλλιώς.