Αρχείο ημέρας 12 Ιουλίου, 2009

Ιούλιος 2009

Whyville: ένας εικονικός κόσμος για παιδιά

Πρόκειται για εικονικό κόσμο που απευθύνεται σε μικρά παιδιά. Παίζοντας εκπαιδευτικά παιχνίδια τα παιδιά μπορούν να κερδίσουν “clams”, το νόμισμα του παιχνιδιού,  και να αγοράσουν αντικείμενα για το avatar τους. Μπορούν επίσης να γράψουν άρθρα στην εφημερίδα της πόλης και να μεταδώσουν πληροφορίες ή ειδήσεις.
Το Whyville υποστηρίζεται εικονονικά από οργανισμούς όπως  Nasa, Sun, Toyota, Getty Museum. Οι εκπαιδευτικοί και οι γονείς μπορούν να έχουν ειδικούς λογαριασμούς ώστε να έχουν εύκολη πρόσβαση στον κόσμο για τους μαθητές τους ή τα παιδιά τους. Το μειονέκτημα είναι ότι δεν υπάρχει δυνατότητα κατασκευής εκπαιδευτικού περιεχομένου ή δραστηριοτήτων από τον ίδιο τον χρήστη. Θα πρέπει να πληρώσει τους ειδικούς που διαχειρίζονται τον εικονικό κόσμο για να κατασκευάσουν γι’ αυτόν το περιεχόμενο που θέλει.  Επιπλέον, τα περιορισμένα γραφικά δεν επιτρέπουν τη δημιουργία avatar που να μοιάζει στον χρήστη του.

Γιατί να ασχοληθούμε με τους εικονικούς κόσμους;

Γιατί να ασχοληθούν οι εκπαιδευτικοί οργανισμοί με τα τρισδιάστατα εικονικά περιβάλλοντα;

Ένας πρώτος λόγος είναι η γρήγορη αύξηση της δημοτικότητάς τους. Για παράδειγμα, από τον Απρίλιο του 2006 έως τον Φεβρουάριο του 2008 ο αριθμός των λογαριασμών-εγγεγραμμένων χρηστών στον εικονικό κόσμο του Second Life αυξήθηκε από 180,000 σε περισσότερους από 12 εκατομμύρια. Άλλοι εικονικοί κόσμοι, συμπεριλαμβανομένων των World of Warcraft and Active World, και των  Webkinz, Penguin Club, Whyville για παιδιά – γνωρίζουν μεγάλη αύξηση και νέοι κόσμοι εικονικοί φαίνεται ότι εμφανίζονται σχεδόν καθημερινά.

Ένας δεύτερος λόγος είναι ότι με τα 3D εικονικά περιβάλλοντα το web γίνεται διαδραστικό, ξεφεύγοντας από τη μορφή που είχε όταν πρωτοεμφανίστηκε: στατικό περιεχόμενο που προσφερόταν μόνο για ανάγνωση ή αποθήκευση. Σήμερα που το Web 2.0 είναι πραγματικότητα, ολοένα και περισσότερες  ιστοσελίδες επιδιώκουν να εμπλέξουν τους χρήστες σε διαδικασίες χρήσης και παραγωγής πληροφορίας.

Ένας τρίτος λόγος είναι η δυνατότητα συντονισμού ομάδων από διαφορετικές χώρες του κόσμου σε προγράμματα και έργα με εκπαιδευτικό προσανατολισμό. Ήδη υπάρχουν κοινωνικά δίκτυα με εξειδικευμένο περιεχόμενο, π.χ. λογοτεχνικά βιβλία, όπου οι εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να μοιράζονται εντυπώσεις από τα βιβλία που διάβασαν ή να προτείνουν σε άλλους αξιόλογα έργα.