Αρχική » εικονικοί κόσμοι (Virtual Worlds) » Whyville: ένας εικονικός κόσμος για παιδιά

Ιούλιος 2009

Whyville: ένας εικονικός κόσμος για παιδιά

Πρόκειται για εικονικό κόσμο που απευθύνεται σε μικρά παιδιά. Παίζοντας εκπαιδευτικά παιχνίδια τα παιδιά μπορούν να κερδίσουν “clams”, το νόμισμα του παιχνιδιού,  και να αγοράσουν αντικείμενα για το avatar τους. Μπορούν επίσης να γράψουν άρθρα στην εφημερίδα της πόλης και να μεταδώσουν πληροφορίες ή ειδήσεις.
Το Whyville υποστηρίζεται εικονονικά από οργανισμούς όπως  Nasa, Sun, Toyota, Getty Museum. Οι εκπαιδευτικοί και οι γονείς μπορούν να έχουν ειδικούς λογαριασμούς ώστε να έχουν εύκολη πρόσβαση στον κόσμο για τους μαθητές τους ή τα παιδιά τους. Το μειονέκτημα είναι ότι δεν υπάρχει δυνατότητα κατασκευής εκπαιδευτικού περιεχομένου ή δραστηριοτήτων από τον ίδιο τον χρήστη. Θα πρέπει να πληρώσει τους ειδικούς που διαχειρίζονται τον εικονικό κόσμο για να κατασκευάσουν γι’ αυτόν το περιεχόμενο που θέλει.  Επιπλέον, τα περιορισμένα γραφικά δεν επιτρέπουν τη δημιουργία avatar που να μοιάζει στον χρήστη του.