Πιστοποίηση εκπαιδευτικών στη Βασική Υποστήριξη της Ζωής

λήψης

IMG 20231220 193023Την Τετάρτη 20/12/2023 δύο εκπαιδευτικοί του σχολείου, η κα Μιχοπούλου Άννα, βιολόγος και η κα Λαλάγκα Στυλιανή, φυσικής αγωγής, ολοκλήρωσαν την εκπαίδευση στο πλαίσιο του προγράμματος πιστοποίησης 1.000 μονίμων εκπαιδευτικών στα σχολεία της Ελληνικής επικράτειας, στη Βασική Υποστήριξη της Ζωής (Basic Life Support), με θεματικές ενότητες “Πρώτες βοήθειες, απινιδωτές, τεχνολογία και διάσωση”, που διοργανώνεται από το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο Αναζωογόνησης (European Resuscitation Council) (BLS/ERC) σε συνεργασία με την  ανθρωπιστική οργάνωση KIDS SAVE LIVES, της οποίας πιστοποιημένα μέλη-εκπαιδευτές έκαναν την εκπαίδευση.  Το κόστος συμμετοχής στο πρόγραμμα καλύφθηκε με ευγενική χορηγία του Δήμου Πυλαίας-Χορτιάτη. Το εντατικό εξάωρο σεμινάριο ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον και κατατοπιστικό και οδήγησε στην επίσημη πιστοποίηση των δύο καθηγητριών ως ανανήπτριες.