Εθελοντισμός

.png

Δώσε Αίμα, δώσε Ζωή

Καλλιέργεια αρωματικών φυτών

Εθελοντική προσφορά υπηρεσιών σε αγώνες στίβου ΑΜΕΑ

Καθαρισμός της αυλής του σχολείου

Κοινωνική ευαισθητοποίηση των μαθητών του ΓΕΛ Χορτιάτη

σταυρόςΤην Τρίτη 10 Ιανουαρίου 2023 παραδόθηκαν στο κλιμάκιο του Ερυθρού Σταυρού τα τρόφιμα και διάφορα είδη πρώτης ανάγκης που συγκέντρωσαν τα παιδιά του Λυκείου Χορτιάτη. Ολοκληρώθηκε έτσι η πρωτοβουλία του δεκαπενταμελούς μαθητικού συμβουλίου για στήριξη ευάλωτων οικογενειών. Χάρη στην υποστήριξη των μαθητών του ΓΕΛ Χορτιάτη συγκεντρώθηκε μεγάλη ποσότητα υλικού και ευχαριστούμε θερμά τα παιδιά και τις οικογένειές τους για την προσφορά τους.

1 .jpg 3

Δενδροφύτευση

Γράφει η Μάρα Κατσένη μαθήτρια της Γ΄Λυκείου για τον εθελοντισμό….

Η 5η Δεκεμβρίου, από το 1985 με απόφαση της γενικής συνέλευσης του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών, γιορτάζεται ως παγκόσμια ημέρα εθελοντισμού.

Την ημέρα αυτή τίμησαν οι μαθητές του τμήματος των ερευνητικών εργασιών της Α΄ τάξης, που έχουν σα θέμα  τον εθελοντισμό, μαζί με την καθηγήτρια τους, με μία πολύ όμορφη δράση στους χώρους του σχολείου μας.