“Ρίζα μου, Μικρασία”

IMG 0216

Με μια συγκινητική μουσικοχορευτική εκδήλωση ιστορικής IMG20230517195146μνήμης ολοκληρώθηκε η υλοποίηση του πολιτιστικού προγράμματος «Ρίζα μου, Μικρασία» το βράδυ της Τετάρτης 17 Μαΐου 2023 στην αίθουσα της κοινότητας Χορτιάτη.  Στην εκδήλωση οι παριστάμενοι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν τους μαθητές να χορεύουν παραδοσιακούς χορούς από τις χαμένες πατρίδες και να ακούσουν τραγούδια από την ορχήστρα του Λυκείου που θύμισαν σε όλους συγκλονιστικές στιγμές της ιστορίας μας. Παράλληλα παρουσιάστηκε ο πολιτισμός και τα γεγονότα της μικρασιατικής καταστροφής με ιστορική αφήγηση, εικόνες και ανάγνωση μαρτυριών προσφύγων από τους μαθητές. Το πρόγραμμα έκλεισαν οι καταγραφές των οικογενειακών ιστοριών των μαθητών με προσφυγική καταγωγή.  Παρουσιάστηκε στο κοινό  μια σειρά ψηφιακών χαρτών που δημιούργησαν με ειδικό λογισμικό οι μαθητές  μετά από έρευνα και ΣΤΡΟΦΕΣμIMG20230517193739ελέτη των στοιχείων που συγκέντρωσαν από τους συγγενείς τους ανιχνεύοντας τα μονοπάτια των προσφύγων. Την εκδήλωση παρακολούθησαν η Αντιδήμαρχος Καθαριότητας κ. Βίβιαν Λιόλιου, η πρόεδρος των Σχολικών Επιτροπών κ. Ευαγγελία Σακαλή-Παρασκευοπούλου, γονείς, εκπαιδευτικοί και μαθητές. Τις παραδοσιακές φορεσιές των χορευτών μαθητών παραχώρησε η ΚΕΠΑΠ Δ.Πυλαίας Χορτιάτη.

φωτιες Το πρόγραμμα «Ρίζα μου, Μικρασία» εκπονήθηκε κατά το σχολικό έτος 2022-23 από μαθητές του τμήματος Α2 του Λυκείου Χορτιάτη ως φόρος τιμής για τα 100 χρόνια από τη Μικρασιατική καταστροφή. Τον συντονισμό είχαν οι εκπαιδευτικοί Δρίτσαρη Χρυσούλα, Λαζαρίδου Βασιλεία και Λαλάγκα Στυλιανή. IMG 0214Τη μουσική παράσταση πλαισίωσε και ο εκπαιδευτικός του σχολείου κ. Ιωάννης Αρβανίτης με την ξεχωριστή  συμμετοχή του στην ορχήστρα. Η παιδαγωγική ομάδα κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς μελέτησε ιστορικά κείμενα για την ιστορία της Μ.Ασίας, έκανε έρευνα για τα έθιμα και τη μικρασιάτικη μαγειρική, κατέγραψε προφορικές μαρτυρίες και ετοίμασε έκθεση παλιών φωτογραφιών  που κόσμησε τον χώρο της εκδήλωσης.