Εθελοντική Αιμοδοσία και Δωρεά Αιμοποιητικών Κυττάρων

w05 143429s22154854w09134837Emvolio 1

Την Παρασκευή 4 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε ενημερωτική ομιλία στους μαθητές του  ΓΕΛ Χορτιάτη για την αξία της Εθελοντικής Αιμοδοσίας και τη Δωρεά Αιμοποιητικών Κυττάρων ( μυελού των οστών).  Οι μαθητές παρακολούθησαν ανά ομάδες  τους εισηγητές που ήταν γιατροί αιματολόγοι από το ΓΝΘ «Γ. Παπανικολάου» . Η δράση έγινε σε συνεργασία  με το Τμήμα Κοινωνικής Προστασίας, Υγείας και Εθελοντισμού της Αντιδημαρχίας Απασχόλησης, Κοινωνικής Προστασίας, Υγείας και Παιδείας του Δήμου Πυλαίας-Χορτιάτη και με το Τμήμα Αιμοδοσίας του ΓΝΘ «Γ. Παπανικολάου» και σημείωσε μεγάλη επιτυχία. Πολλοί ήταν οι μαθητές που μετά την εκδήλωση εκδήλωσαν ενδιαφέρον να αιμοδοτήσουν και έκαναν πολλές ερωτήσεις. Ευχαριστούμε θερμά τους εισηγητές μας !

4 Μαρτιου 2022