Καλή Σχολική Χρονιά

Τα σχολεία ανοίγουν και πάλι στις 11 Σεπτεμβρίου όπως κάθε χρόνο! Οι αυλές και οι αίθουσες θα πλημμυρίσουν χαμόγελα, φωτεινά μάτια και ζεστές αγκαλιές.

Ο Αγιασμός για το Νέο Σχολικό  Έτος 2019

Γιορτή Λήξης Σχ. Έτους 2018-2019

Ένα θέμα πολιτιστικό, θέμα της παράδοσης και της ελληνικότητάς μας  ήταν το θέμα της φετινής  γιορτή μας:  Ο αργαλειός,  η ύφανση και η υφάντρα ως τέχνη αλλά και ως μέρος του πολιτισμού και της κοινωνικής ζωής του τόπου μας τα παλαιότερα χρόνια.

Στο Λαογραφικό Μουσείο Παραλίας Πλατάνου Αιγιαλείας

Στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Νηπιαγωγείου εντάσσονται και οι εκπαιδευτικές εκδρομές, που στοχεύουν στη βιωματική προσέγγιση ενός θέματος.

Μέσω των εκδρομών παρέχεται στα παιδιά, ποσότητα και ποιότητα εμπειριών, με στόχο την «εξερεύνηση και

25η Μαρτίου

Ο Καραγκιόζης μάγειρας…

Το θέατρο Σκιών πηγαίνει …Νηπιαγωγείο, με παραστάσεις που υπογράφουν γνωστοί  και καταξιωμένοι καραγκιοζοπαίχτες.

Οι μικροί μαθητές μας λοιπόν και φανατικοί  φίλοι του μακρυχέρη ξυπόλητου ήρωα είχαν τη δυνατότητα να απολαύσουν μία παράσταση του  θεάτρου σκιών στο χώρο του Νηπιαγωγείου μας την Παρασκευή

Στο χαμόγελο του παιδιού

Το «Χαμόγελο του Παιδιού» στην Τέμενη Αιγίου επισκεφθήκαμε το Σάββατο 22 Δεκεμβρίου 2018 το πρωί, οι εκπαιδευτικοί του Νηπιαγωγείου μας για να παραδώσουμε τα τρόφιμα και τα είδη ρουχισμού που έφεραν με μεγάλη προθυμία στο Νηπιαγωγείο μας τα παιδιά. Ευχαριστούμε πραγματικά όλους για την πρόθυμη συμμετοχή τους!

Χριστουγεννιάτικο παραμύθι

Τη διαφορά ανάμεσα στη σημερινή εκκοσμικευμένη και καταναλωτική και την παλιά πνευματικότερη και πιο απλή μορφή εορτασμού των Χριστουγέννων προσπάθησαν να αποδώσουν φέτος τα παιδιά του Νηπιαγωγείου μας, με την καθοδήγηση των Νηπιαγωγών των πρωινών τμημάτων » Διαβάστε όλο το άρθρο

Ο Σεβάχ ο Θαλασσινός κι εμείς!

Σύμφωνα με το σπουδαίο φιλόσοφο Γκαστόν Μπασελάρ, «η φαντασία πλάθει κάτι παραπάνω από αντικείμενα και δράματα, πλάθει καινούργια ζωή, καινούργιο νου».

Το θέατρο εξάπτοντας τη φαντασία μικρών και μεγάλων γίνεται φορέας θετικής ενέργειας, προβάλλει

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Στο Φορητό Ψηφιακό Πλανητάριο (Planetarium Οn Τhe Go)

Το Φορητό Ψηφιακό Πλανητάριο Planetarium Οn Τhe Go, μοναδικό στο είδος του,  είναι μια ειδική ημιμόνιμη φορητή κατασκευή σταθερού θόλου που  ταξιδεύει σε όλη την Ελλάδα προσφέροντας στους θεατές μία μοναδική οπτικοακουστική διδακτική εμπειρία.

Κυρίαρχο χαρακτηριστικό του είναι η ημισφαιρική

» Διαβάστε όλο το άρθρο

το σώμα μου… πρωινές δραστηριότητες

Τα παιδιά σχηματίζουν το σώμα στο πάτωμα και ανακαλύπτουν τα μέρη του.

Κατόπιν παίζουν τις σκιές πίσω από το λευκό πανί σχηματίζοντας διάφορα σχέδια με τα μέρη του σώματός τους.