Ο Καραγκιόζης μάγειρας…

Το θέατρο Σκιών πηγαίνει …Νηπιαγωγείο, με παραστάσεις που υπογράφουν γνωστοί  και καταξιωμένοι οι καραγκιοζοπαίχτες.

Οι μικροί μαθητές μας λοιπόν και φανατικοί  φίλοι του μακρυχέρη ξυπόλητου ήρωα είχαν τη δυνατότητα να απολαύσουν μία παράσταση του  θεάτρου σκιών στο χώρο του Νηπιαγωγείου μας την

Στο χαμόγελο του παιδιού

Το «Χαμόγελο του Παιδιού» στην Τέμενη Αιγίου επισκεφθήκαμε το Σάββατο 22 Δεκεμβρίου 2018 το πρωί, οι εκπαιδευτικοί του Νηπιαγωγείου μας για να παραδώσουμε τα τρόφιμα και τα είδη ρουχισμού που έφεραν με μεγάλη προθυμία στο Νηπιαγωγείο μας τα παιδιά. Ευχαριστούμε πραγματικά όλους για την πρόθυμη συμμετοχή τους!

Χριστουγεννιάτικο παραμύθι

Τη διαφορά ανάμεσα στη σημερινή εκκοσμικευμένη και καταναλωτική και την παλιά πνευματικότερη και πιο απλή μορφή εορτασμού των Χριστουγέννων προσπάθησαν να αποδώσουν φέτος τα παιδιά του Νηπιαγωγείου μας, με την καθοδήγηση των Νηπιαγωγών των πρωινών τμημάτων » Διαβάστε όλο το άρθρο

Ο Σεβάχ ο Θαλασσινός κι εμείς!

Σύμφωνα με το σπουδαίο φιλόσοφο Γκαστόν Μπασελάρ, «η φαντασία πλάθει κάτι παραπάνω από αντικείμενα και δράματα, πλάθει καινούργια ζωή, καινούργιο νου».

Το θέατρο εξάπτοντας τη φαντασία μικρών και μεγάλων γίνεται φορέας θετικής ενέργειας, προβάλλει

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Ελευθερία και Ειρήνη οι μεγάλες αξίες

Σε επέκταση των πρωινών δραστηριοτήτων για την 28η Οκτωβρίου εστιάσαμε στο Ολοήμερο Πρόγραμμα στην αξία της Ελευθερίας και γι’ αυτό διαβάσαμε, συζητήσαμε και δραματοποιήσαμε το παραμύθι της Ελένης Μαντέλου «Εντάξει, Ελευθερίτσα; Και όπως είπαμε…¨

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Στο Φορητό Ψηφιακό Πλανητάριο (Planetarium Οn Τhe Go)

Το Φορητό Ψηφιακό Πλανητάριο Planetarium Οn Τhe Go, μοναδικό στο είδος του,  είναι μια ειδική ημιμόνιμη φορητή κατασκευή σταθερού θόλου που  ταξιδεύει σε όλη την Ελλάδα προσφέροντας στους θεατές μία μοναδική οπτικοακουστική διδακτική εμπειρία.

Κυρίαρχο χαρακτηριστικό του είναι η ημισφαιρική

» Διαβάστε όλο το άρθρο

το σώμα μου… πρωινές δραστηριότητες

Τα παιδιά σχηματίζουν το σώμα στο πάτωμα και ανακαλύπτουν τα μέρη του.

Κατόπιν παίζουν τις σκιές πίσω από το λευκό πανί σχηματίζοντας διάφορα σχέδια με τα μέρη του σώματός τους.

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Το σώμα μου στο ολοήμερο τμήμα

Στο ολοήμερο Τμήμα του Νηπιαγωγείου μας και στα πλαίσια της επέκτασης των πρωινών δραστηριοτήτων που αυτή την εβδομάδα είχαν ως επίκεντρο το ανθρώπινο σώμα ασχοληθήκαμε εκτενέστερα με το σχήμα του σώματός μας και τα μέλη που το απαρτίζουν….

Ο Γιάννης έγινε το μοντέλο

Ολοήμερο Τμήμα

Σκοπός του Νηπιαγωγείου, σύμφωνα με τους υφιστάμενους νόμους, είναι να βοηθήσει τα νήπια να αναπτυχθούν σωματικά, συναισθηματικά, νοητικά και κοινωνικά μέσα στα πλαίσια που ορίζει ο ευρύτερος σκοπός της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Οικολογική γιορτή λήξης

Με μια εναλλακτική γιορτή λήξης, κάπως διαφορετική από αυτές που συνηθίζονται στις γιορτές λήξης των σχολείων αποχαιρετήσαμε τη φετινή σχολική χρονιά.

Μια γιορτή διαφορετική τόσο σε περιεχόμενο όσο και σε δομή. Μια γιορτή οικολογικού

Μία πλαστική σακούλα

Βίντεο που προέκυψε μετά από επεξεργασία από τα παιδιά στο Νηπιαγωγείο της πρωτότυπης ιστορίας «One plastic bag» της Miranda Paul

Η δραστηριότητα  έγινε στα πλαίσια του περιβαλλοντικού Προγράμματος που αναλάβαμε και υλοποιήσαμε τη φετινή χρονιά για την πλαστική σακούλα.

Αναλυτικότερα μέσα από εικόνες το πρόγραμμα έγινε ως