Το Νηπιαγωγείο μας

Νηπιαγωγείο Αιγείρας

Όταν ένα δημόσιο Νηπιαγωγείο διαθέτει χώρους και υποδομές ισάξιες ή και καλύτερες πολλών ιδιωτικών

DSC00931

Στο Νηπιαγωγείο Αιγείρας, το οποίο επί χρόνια στοιβάζε 40 και 50 παιδιά μέσα σε δύο αίθουσες του Δημοτικού Σχολείου,  έγινε  μια μεγάλη προσπάθεια να πεισθούν οι φορείς για την ανάγκη μεταστέγασής του σε ένα καταλληλότερο και λειτουργικότερο κτίριο. Τελικά οι αποφάσεις πάρθηκαν, οι φορείς κινητοποιήθηκαν και η μεταφορά της σχολικής μας μονάδας πραγματοποιήθηκε μέσα στο καλοκαίρι του 2014 σε ειδικά διαμορφωμένο κτίριο στην πανέμορφη περιοχή Μάρμαρα Αιγείρας.

Εγκαίνια Νέου Κτιρίου Νηπιαγωγείου Αιγείρας

Το νέο κτίριο που φιλοξενεί το Νηπιαγωγείο μας από το Σχολικό έτος 2014-2015 διαθέτει:

• Δύο πολύ μεγάλες αίθουσες διδασκαλίας με αυτόνομες τουαλέτες πέντε θέσεων (ειδικές για μικρά παιδιά) για την καθεμία.
  • Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων στην οποία κατασκευάστηκε σκηνή για τις εκδηλώσεις και τις γιορτές του Νηπιαγωγείου μας.
  • Ξεχωριστή κουζίνα με Ψυγείο και Ηλεκτρική κουζίνα.
  • Γραφείο εκπαιδευτικών.
  • Αποθηκευτικούς χώρους.
  • Μεγάλη αυλή με φυσικό περιβάλλον και θέα στα βουνά και τη θάλασσα.

Στην αυλή μας έχει τοποθετηθεί παιδική χαρά με τσουλήθρα, τραμπάλες, ξύλινο σταθερό τρενάκι, κουνιστά ζωάκια, παιχνίδια στόχευσης, μπασκέτα, αυτοσχέδιες κούνιες και ένα μίνι πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής (μόνιμη εγκατάσταση)  για ευαισθητοποίηση των παιδιών σε θέματα ασφαλούς μετακίνησης στο δρόμο.

Μίνι Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής

Έτσι  το Νηπιαγωγείο της Αιγείρας, μετά τη μεταστέγασή του απέκτησε ένα χώρο ιδανικά κατάλληλο για τα παιδιά που φιλοξενεί. Ένα χώρο κατασκευασμένο ειδικά για μικρά παιδιά, τον καλύτερο σίγουρα στην Αιγιάλεια με δυνατότητα να εξελιχθεί σε ακόμα καλύτερο στο μέλλον και να γίνει ένα Νηπιαγωγείο πρότυπο για τα Ελληνικά δεδομένα.

WP_20160607_10_51_43_Pro

WP_20160920_15_20_35_Pro

Καλώς ήρθατε σε αυτό που είναι δικό μας και δικό σας. Εκτιμήστε το και χαρείτε το.

Η ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΗ

ΤΣΩΝΗ ΜΑΡΙΑ

Στο Νηπιαγωγείο Αιγείρας έχουν δυνατότητα φοίτησης  όλα τα παιδιά που διαμένουν εντός του πρώην Καποδιστριακού Δήμου Αιγείρας όπως φαίνεται στο χάρτη που ακολουθεί.

Άρθρο για τα εγκαίνια του Νηπιαγωγείου Αιγείρας στην Εφημερίδα «ΣΤΥΓΑ» την Παρασκευή 14 Νοεμβρίου 2014. Μπορείτε να το δείτε στην ιστοσελίδα της εφημερίδας.