4nipgast's blog

Νηπιαγωγείο μου καλό!

Συμμετοχή σε εθνικά και ευρωπαϊκά προγράμματα/δράσεις για το σχ.έτος 2023-2024

-Εθελοντική δράση ,γονέων/κηδεμόνων του σχολείου μας ,συγκέντρωσης τροφίμων και ειδών πρώτης ανάγκης για τους πλημμυροπαθείς στον Παλαμά Καρδίτσας.

20230920 183315

Επίσης έγινε συγκέντρωση σχολικών ειδών και τροφίμων σε συνεργασία με τη Δ/νση Α/θμιας Εκπ/σης Ν.Ηλείας και αποστολή στα πληγέντα σχολεία.

-Συμμετοχή στη Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα- Οκτώβριος  2023 “Μια βόλτα στη πόλη” με διοργανώτρια την κ.Ζαχαριά Μαρίνα.

4ο Νηπιαγωγείο Γαστούνης

-Συμμετοχή στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Outdoor Classroom Day 2/11/2023  https://outdoorclassroomday.com/

OUTDOOR CLASSROOM DAY

-Εθελοντική/βιωματική δράση καθαρισμού ακτής στα πλαίσια του Παγκόσμιου Εθελοντικού Καθαρισμού Ακτών 2023 #SeaTheChange του Ocean Conservancy με εθνικό συντονιστή τη HELMEPA.

380446180 1719143885248171 1478388746729837802 n

Δείτε το πρόγραμμα εδώ:https://www.helmepa.gr/periballontiki-enimerosi/drastiriotites/ethelontikoi-katharismoi-stin-ellada

-Συμμετοχή ,την εβδομάδα 18-26 Νοεμβρίου 2023, στο κάλεσμα του ΕΟΑΝ για τη διοργάνωση δράσεων στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Μείωσης Αποβλήτων (EWWR 2023) για τις ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΕΣ και την πρόληψη δημιουργίας αποβλήτων συσκευασίας.

EWWR 2023

-Συμμετοχή στο πρόγραμμα υιοθεσίας Αστέρι της Ευχής 2023-2024

-Προσφορά τροφίμων για το “Χαμόγελο του Παιδιού”

-Ανταλλαγή βιβλίων στα πλαίσια της δράσης του Eniplex “Χάρισε ένα βιβλίο ,δυνάμωσε το φως”20231221 124753

-Συμμετοχή ως υποστηρικτές της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2024-6/2/2024

4ο Νηπ.Γαστούνης

και στη συνεργατική υλοποίηση δράσεων από το Μαθητικό Ραδιόφωνο (European School Radio) και το Διαπεριφερειακό Θεματικό Δίκτυο Ασφάλεια στο Διαδίκτυο για την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2024.

-Συμμετοχή στη δράση “Μίλα Τώρα” για το σχολικό εκφοβισμό 6/3/2024 από το Χαμόγελο του Παιδιού.4o ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΓΑΣΤΟΥΝΗΣ ΗΛΕΙΑ

-Συμμετοχή στο πανελλήνιο διαγωνισμό ζωγραφικής της HELMEPA JUNIOR για το σχ.έτος 2023-2024 με τίτλο “Μην ψαρώνεις!Μπορούμε να σώσουμε τις θάλασσες!”4Nηπ.Γαστούνης

-Συμμετοχή στο διαγωνισμό δημιουργικής κατασκευής του Make a wish4ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΓΑΣΤΟΥΝΗΣ

-Συμμετοχή στην EUCodeWeek 2024 με θέμα την Ημέρα της Γης-Earth Day coding20240423 135233

-Συμμετοχή στη καμπάνια του FEE:Global Actions Days 2024 με δράσεις για το κλίμα- Climate Ready through Positive Actions.collage

-Συμμετοχή στη EUCodeWeek 2024 με θέμα την Ημέρα της Μέλισσας-World bee day20240521 091056

-Συμμετοχή στο διαγωνισμό Bravo Schools 2024 με τις εξής δράσεις: 1.Εθελοντική/βιωματική δράση καθαρισμού ακτής στα πλαίσια του Παγκόσμιου Εθελοντικού Καθαρισμού Ακτών 2023 #SeaTheChange του Ocean Conservancy και 2. Ως υποστηρικτές της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2024-6/2/2024

Δείτε εδώ:https://bravo-schools.inactionforabetterworld.com/voting-by-school/4o-nhpiagwgeio-gastoynhs-nhleias.63.html

15/10/1837: Ιδρύεται η Σχολή Καλών Τεχνών των Αθηνών («Σχολείο των Τεχνών»).
Επίσημη ιστοσελίδα με πληροφορίες, ανακοινώσεις και δραστηριότητες σχετικά με τη Σχολή Καλών Τεχνών: http://www.asfa.gr/

Οκτώβριος 2024

ΑΕΡΟΣΤΑΤΟ

Αερόστατο-Διαδικτυακή εκπαιδευτική πύλη ψυχαγωγίας και μάθησης για μικρά παιδιά