Καραγκιόζης : «Τα χρυσά μήλα και η μάγισσα του Δάσους»

Την παράσταση Καραγκιόζη : «Τα χρυσά μήλα και η μάγισσα του Δάσους» είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι μικροί μαθητές  του 56ου Νηπιαγωγείου από τον συμμαθητή τους Βάιο Κυριάκη με την βοήθεια της μητέρας του

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Καλή Χρονιά!!! 2020 Ευχές!!!

Την καθιερωμένη βασιλόπιτα κόψαμε στο 56ο Νηπιαγωγείο Λάρισας. Οι τυχεροί μαθητές των τριών τμημάτων που βρήκαν το φλουρί κέρδισαν από ένα δώρο. Εκπαιδευτικοί και μαθητές στέλνουμε σε όλους 2020 Ευχές!!!Καλή και δημιουργική χρονιά!!!

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Χριστούγεννα – Πρωτούγεννα – Πρώτη γιορτή του χρόνου!!!

Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του 56ου Νηπιαγωγείου Λάρισας ευχόμαστε Καλές Γιορτές με Υγεία και Ευτυχία σε όλο τον κόσμο!!!

Το σκηνικό για τη γιορτή μας!!

Η Σούπερ Γάτα!!!

Το Θέατρο Τεχνών επισκεφθήκαμε  μαθητές και εκπαιδευτικοί του 56ου Νηπιαγωγείου Λάρισας και παρακολουθήσαμε από την Μικρή Παιδική Σκηνή την παράσταση: «Η Σούπερ Γάτα» η οποία είναι βασισμένη στο γνωστό παραμύθι «Ο Παπουτσωμένος Γάτος». Οι μικροί

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Στο Μουσείο Θεσσαλικής Ζωής!!

Μαθητές και εκπαιδευτικοί επισκεφθήκαμε Το μουσείο Θεσσαλικής Ζωής, στην Ελάτεια  Λάρισας, ένα Πολυχώρο Προσομοίωσης Παραδοσιακών Αγροτικών Δραστηριοτήτων όπου είχαμε τη δυνατότητα να «ζήσουμε» την εμπειρία του παρελθόντος. Ήταν πραγματικά μία ξεχωριστή εμπειρία για μικρούς και μεγάλους.!!

Στην

Το Πολυτεχνείο ζει

Με αφορμή την επέτειο του Πολυτεχνείου στο νηπιαγωγείο μας μιλήσαμε τα γεγονότα εκείνης της εποχής και συζητήσαμε με τους μικρούς μας μαθητές για την αξία της ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ και της ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ.

Τα παιδιά παρακολουθούν  το κουκλοθέατρο

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Γιορτάζουμε την 28η Οκτωβρίου 1940!!

Με αφορμή την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 στο 56ο Νηπιαγωγείο Λάρισας πραγματοποιήθηκε γιορτή. Ο παππούς Κώστας (κ. Μπλιούμπας Κωνσταντίνος), συνεπής στο ραντεβού του τα τελευταία χρόνια, ανταποκρίθηκε στην πρόσκλησή μας, ήρθε στο νηπιαγωγείο μας