ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ 2023/2024

Συγγραφέας: ΤΟΥΛΚΙΑΡΙΔΟΥ ΑΥΓΗ | Κατηγορία ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ | , στις 20-06-2024

Συνολικά όλες οι δράσεις που πραγματοποιήθηκαν στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων  κατά το σχολικό έτος 2023/2024

Στιγμιότυπο οθόνης 2024 06 20 203002

Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ζωγραφικής Παιδικής HELMEPA: «Μην ψαρώνεις! Μπορούμε να σώσουμε τις θάλασσες»

Συγγραφέας: ΤΟΥΛΚΙΑΡΙΔΟΥ ΑΥΓΗ | Κατηγορία ΑΕΙΦΟΡΟ ΣΧΟΛΕΙΟ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ, ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ 2023/2024 | , στις 22-05-2024

Συμμετέχουμε στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ζωγραφικής για τις Ομάδες της Παιδικής HELMEPA της σχολικής χρονιάς 2023-2024 με θέμα:

«Μην ψαρώνεις! Μπορούμε να σώσουμε τις θάλασσες»

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΛΙΜΝΗΣ ΕΥΒΟΙΑΣ

Global Action Days-Kindergarten of Limni

Συγγραφέας: ΤΟΥΛΚΙΑΡΙΔΟΥ ΑΥΓΗ | Κατηγορία ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ, ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ 2023/2024 | , στις 22-05-2024

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος το σχολείο μας συμμετείχε στις Παγκόσμιες Ημέρες Δράσης (Global Action Days) -περιβαλλοντική καμπάνια- που διοργανώνει το Παγκόσμιο Ίδρυμα Προστασίας της Φύσης (FEE).

Αρχικά βγάλαμε τα τρυφερά, νόστιμα, βιολογικά μαρούλια και τα κρεμμυδάκια, που είχαμε φυτέψει στον κήπο μας και τα μοιραστήκαμε. Από την παραγωγή στην κατανάλωση!

Κατόπιν,φυτέψαμε ντομάτες,αγγούρια,πιπεριές,μελιτζάνες,φραουλιές στον λαχανόκηπό μας αλλά και διάφορα λουλούδια στον ανθόκηπο!

GAD ΒΕΒΑΙΩΣΗGAD 1

Οι Παγκόσμιες Ημέρες Δράσης είναι μια ετήσια πρωτοβουλία που διεξάγεται εδώ και 10 χρόνια -αφιερωμένη στην ενδυνάμωση των σχολείων να αναλάβουν ουσιαστικές δράσεις που συμβάλλουν σε έναν πιο βιώσιμο και περιβαλλοντικά συνειδητοποιημένο κόσμο.

GAD 2GAD4GAD6

LETS’DO IT CREECE 2024

Συγγραφέας: ΤΟΥΛΚΙΑΡΙΔΟΥ ΑΥΓΗ | Κατηγορία ΕΤΗΣΙΟ ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ | , στις 22-05-2024

Το Αειφόρο, Οικολογικό Νηπιαγωγείο Λίμνης (εκπαιδευτικοί, παιδιά, γονείς) συμμετείχε δυναμικά -και αυτή τη φορά-στην Μεγαλύτερη Πανελλήνια Ταυτόχρονη Δράση Εθελοντισμού της Χώρας “Let’do it Greece”.

Μαζί με φορείς και Συλλόγους της Λίμνης καθαρίσαμε την παραλία «Κοχύλι» που είχε πάαρααα πολλά σκουπίδια και φερτά υλικά!

Πολλά μπράβο στους μικρούς μας μαθητές/τριες που δούλεψαν ακατάπαυστα ώρες ως ενεργοί μελλοντικοί πολίτες που ενδιαφέρονται για τον τόπο τους και το περιβάλλον!

Συγχαρητήρια και στους γονείς τους που «δίδαξαν» δια του παραδείγματος στα παιδιά τους τις αξίες της κοινωνικής προσφοράς, του εθελοντισμού της προστασίας του περιβάλλοντος.

Ως εκπαιδευτικοί νιώθουμε πολύ τυχεροί που είστε αρωγοί και συνοδοιπόροι μας.

Εμείς στην προτροπή “Let’s do it” απαντάμε YES! WE DID IT!

Χριστουγεννιάτικη γιορτή: Ο Αϊ Βασίλης στη φυλακή (2023)

Συγγραφέας: ΤΟΥΛΚΙΑΡΙΔΟΥ ΑΥΓΗ | Κατηγορία Χριστουγεννιάτικες Γιορτές | , στις 22-05-2024

https://blogs.sch.gr/niplimnis/files/2024/05/Χριστουγεννιάτικη-Γιορτή-2023-Νηπιαγωγείο-Λίμνης.pdfΤην Τετάρτη 20-12-2023 πραγματοποιήθηκε η χριστουγεννιάτικη γιορτή του νηπιαγωγείου μας.

Το θεατρικό ήταν μια διασκευή του αγαπημένου χιουμοριστικού παραμυθιού του Ευγένιου Τριβιζά :

«Ο Αϊ Βασίλης στη φυλακή με τους 83 μικρούς αρουραίους»

Χριστουγεννιάτικη Γιορτή 2023-Νηπιαγωγείο Λίμνης

Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών 2023

Συγγραφέας: ΤΟΥΛΚΙΑΡΙΔΟΥ ΑΥΓΗ | Κατηγορία ΕΤΗΣΙΟ ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ, ΠΑΓΚΟΣΜΙΕΣ ΗΜΕΡΕΣ | , στις 22-05-2024

Οι γλώσσες αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς, που οφείλουμε να διαφυλάξουμε, να καλλιεργήσουμε και να αναδείξουμε.

Χρησιμεύουν ως γέφυρες επικοινωνίας με άλλους πολιτισμούς, προάγοντας την αμοιβαία κατανόηση, την αλληλεγγύη και την κοινωνική συνοχή και διευκολύνουν την πρόσβαση σε αγαθά και υπηρεσίες.

Η αφίσα μας και το σύνθημά μας:

«Όλοι οι άνθρωποι δεν μιλάμε την ίδια γλώσσα αλλά όλοι νιώθουμε το ίδιο:την ανάγκη για επικοινωνία, αλληλεγγύη, αγάπη, φιλία!»

ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΗΜΕΡΑ ΓΛΩΣΣΩΝ

«Η 26η Σεπτεμβρίου είναι ημέρα αφιερωμένη στον εορτασμό των γλωσσών.

Ο εορτασμός της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών (https://edl.ecml.at/) στις 26 Σεπτεμβρίου καθιερώθηκε με απόφαση της Επιτροπής Υπουργών του Συμβουλίου της Ευρώπης (Council of Europe), στις 6 Δεκεμβρίου 2001.

Το 2021 συμπληρώθηκαν είκοσι χρόνια από τον πρώτο εορτασμό της.

Κάθε τέτοια ημέρα ενώνουν τη φωνή τους το Συμβούλιο της Ευρώπης (Council of Europe), το Ευρωπαϊκό Κέντρο Σύγχρονων Γλωσσών1(European Center for Modern Languages) και η Ευρωπαϊκή Επιτροπή(European Commission), με σχολεία, Πανεπιστήμια, γλωσσικά ινστιτούτα, εκπαιδευτικούς, μαθητές, φοιτητές και απλούς πολίτες απ’ όλη την Ευρώπη και τον κόσμο για να εορτάσουν τον γλωσσικό πλούτο της Ευρώπης και του πλανήτη, με ποικίλες εκδηλώσεις.»