Χρησιμοποιώντας την ακόλουθη εφαρμογή εξερευνήστε και ανακαλύψτε τα χαρακτηριστικά των θαλασσών της Ευρώπης. Πηγαίνετε στον μεγεθυντικό φακό και επιλέξτε layer που θα σας εμφανίσει τα χαρακτηριστικά της επιλογής σας. Τι μπορείτε να ανακαλύψετε για τις θάλασσες παίζοντας με την εφαρμογή? https://ec.europa.eu/maritimeaffairs/atlas/maritime_atlas/#theme=themeGeography.subthemeIMPSeaBasins&=null&extent=-41.1_18.9_68.1_80.1 Καταγράψτε τις θάλασσες της Ευρώπης και προσπαθήστε να θυμηθείτε σε ποια περιοχή του χάρτη…Συνέχεια ανάγνωσης ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΕΜΠΕΔΩΣΗΣ – ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ (ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ Β΄ ΤΑΞΗΣ, Κ. ΧΑΤΖΗΑΡΓΥΡΙΟΥ)

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΕΜΠΕΔΩΣΗΣ – ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ (ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Β ΤΑΞΗΣ, Κ. ΓΩΓΟΥ)

ΘΕΜΑΤΑ ΘΕΩΡΙΑΣ Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ Αγαπημένα μου παιδιά, κανένας δε περίμενε πως θα ζούσαμε κάτι σαν κι αυτό που ζούμε. Θα πρέπει όμως να είμαστε αισιόδοξοι και να έχουμε το μυαλό μας στο μέλλον. Θα περάσει κι αυτό και μόνος σκοπός μας πρέπει να είναι το να βρούμε τρόπους να κρατήσουμε μια επαφή με το πρόγραμμα…Συνέχεια ανάγνωσης ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΕΜΠΕΔΩΣΗΣ – ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ (ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Β ΤΑΞΗΣ, Κ. ΓΩΓΟΥ)

Θέματα επανάληψης Α΄ Γυμνασίου Θέμα (1) Δίνονται οι παραστάσεις Α=(25-33):5+(6,4-5) ∙ 20/4 και Β=18∙ (1 – 1/2 : 3/4 )∙ (1 3/6 -1) (α). Να υπολογίσετε τις τιμές των παραστάσεων Α και Β. (β). Να υπολογίσετε τις τιμή της παράστασης Γ= Α2+Β2+Α∙Β+1 (γ). Αν κ , λ είναι αντίστροφοι αριθμοί , να υπολογίσετε τις τιμή…Συνέχεια ανάγνωσης ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΕΜΠΕΔΩΣΗΣ – ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ (ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Α΄ ΤΑΞΗΣ, Κ. ΓΩΓΟΥ, Κ. ΚΑΡΑΦΩΤΗ)

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΕΜΠΕΔΩΣΗΣ – ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ (ΙΛΙΑΔΑ, Κ. ΚΑΤΣΙΜΠΕΛΗ)

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΕΜΠΕΔΩΣΗΣ – ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ (ΟΔΥΣΣΕΙΑ, Κ. ΚΑΤΣΙΜΠΕΛΗ)

Γα την Οδύσσεια σας προτείνω να διαβάσετε τις περιληπτικές αναδιηγήσεις όλων των ραψωδιών κ να δείτε σε ψηφιακή μορφή την ταινία :  https://m.youtube.com/watch?v=7t6a9BTFD0A Η Οδύσσεια 3D Animation (Ελληνικοί Υπότιτλοι) Η Οδύσσεια είναι μια 3D Animation ταινία βασισμένη στο έπος του Ομήρου. m.youtube.com

ΕΚΠΑΙΔΕΥΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΕΜΠΕΔΩΣΗΣ – ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ (ΓΛΩΣΣΑ Α ΤΑΞΗΣ, Κ. ΚΑΤΣΙΜΠΕΛΗ)

ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΝΕΟΕΛΛ. ΓΛΩΣΣΑ Α’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 1. Να εντοπίσετε τα δομικά μέρη των παρακάτω παραγράφων. Οι Έλληνες έχουν μια χαρακτηριστική λέξη που περιγράφει θαυμάσια τη διάθεσή τους απέναντι στους ξένους: φιλοξενία. Η φιλοξενία είναι μια αρετή των Ελλήνων από τότε που εμφανίστηκαν στην ιστορία. Ήδη στα ομηρικά έπη περιγράφονται σκηνές πολύ εγκάρδιας φιλοξενίας, όπου…Συνέχεια ανάγνωσης ΕΚΠΑΙΔΕΥΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΕΜΠΕΔΩΣΗΣ – ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ (ΓΛΩΣΣΑ Α ΤΑΞΗΣ, Κ. ΚΑΤΣΙΜΠΕΛΗ)

ΒΑΣΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΘΕΩΡΙΑΣ ΤΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ (ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ, Κ. ΚΑΤΣΙΜΠΕΛΗ)

Βασικά στοιχεία της Θεωρίας της Λογοτεχνίας   Αφηγηματικές τεχνικές είναι οι ακόλουθες: – Ο αφηγητής – Το είδος της αφήγησης (δηλαδή, οι αφηγηματικοί τρόποι) – Η οπτική γωνία – Η εστίαση – Ο χρόνος της αφήγησης – Ο ρυθμός της αφήγησης Αφηγηματικοί τρόποι είναι οι ακόλουθοι: – Αφήγηση – Διάλογος – Περιγραφή – Σχόλια –…Συνέχεια ανάγνωσης ΒΑΣΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΘΕΩΡΙΑΣ ΤΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ (ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ, Κ. ΚΑΤΣΙΜΠΕΛΗ)

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΕΜΠΕΔΩΣΗΣ – ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ (ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Α ΤΑΞΗΣ, Κ. ΚΑΤΣΙΜΠΕΛΗ)

“Μανιτάρια στην πόλη”, Ίταλο Καλβίνο Θεματικά κέντρα 1. Τα προβλήματα διαβίωσης στα αστικά κέντρα
. Στέρηση της φυσικής ζωής, κίνδυνοι από τη μόλυνση του περιβάλλοντος. 2. Οι ανθρώπινες σχέσεις στην πόλη: απομόνωση, επιφύλαξη, ανταγωνισμός 3. Ο ρόλος της φύσης στη ζωή του ανθρώπου. Υγεία, χαρά, ποιότητα ζωής. Κεντρικός ήρωας Μαρκοβάλντο: εργάτης με οικονομικές δυσκολίες, νοσταλγεί τη ζωή στη…Συνέχεια ανάγνωσης ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΕΜΠΕΔΩΣΗΣ – ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ (ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Α ΤΑΞΗΣ, Κ. ΚΑΤΣΙΜΠΕΛΗ)

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΕΜΠΕΔΩΣΗΣ – ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ (ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Β΄ ΤΑΞΗΣ, Κ. ΚΑΤΣΙΜΠΕΛΗ)

Χαιρετισμός Γεια σας παιδιά! Σας έλειψε καθόλου το σχολείο; Ελπίζω πως ναι…έστω λίγο… γιατί σχολείο δεν είναι μόνο το διάβασμα και οι ασκήσεις αλλά η καθημερινή επικοινωνία και επαφή κ κυρίως μια κανονικότητα που λείπει από όλους μας. Ζούμε πρωτόγνωρες καταστάσεις αλλά θέλω να είστε δυνατοί κ να προσέχετε πολύ τους δικούς σας ανθρώπους…!!! Σας…Συνέχεια ανάγνωσης ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΕΜΠΕΔΩΣΗΣ – ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ (ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Β΄ ΤΑΞΗΣ, Κ. ΚΑΤΣΙΜΠΕΛΗ)