Ακολουθώντας μονοπάτια μουσικής και πολιτισμού: Ακούστε τη μουσική, τραγουδήστε, χορέψτε

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ:  Καραγιαννοπούλου Δήμητρα, Καψή Ευγενία, Στεφάνου Μάρθα,  Τούντα Δήμητρα

Αγγλικός τίτλος: Following paths of music and culture: Listen to the music, sing and dance.

15/03/2024

Την  Πέμπτη  14  Μαρτίου,  στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος  “Following Paths of Music and Culture: Listen to the Music, Sing and Dance” & προγραμμάτων   etwinning τα οποία και πραγματοποιούνται κατά τη φετινή σχολική χρονιά στο σχολείο μας, μαθητές και μαθήτριες από τις τάξεις Β΄ και Γ΄ παρακολούθησαν  στο Μέγαρο Μουσικής  τη  μουσικοθεατρική παράσταση  “Ροβινσώνας  Κρούσος”  εμπνευσμένη  από  το ομώνυμο μυθιστόρημα του  Ντάνιελ Ντεφόε.

Το συγκεκριμένο έργο  εξιστορεί τις περιπέτειες του διάσημου ναυαγού, ο οποίος με την ευφυΐα, την εφευρετικότητα και την ψυχική του δύναμη καταφέρνει να ξεπεράσει όλες τις δυσκολίες διδάσκοντας την αγάπη για τη ζωή και τη σημασία της φιλίας.   Ένα  έργο  «οδηγός επιβίωσης» με παιδαγωγικές αξίες για τους νεαρούς θεατές, ρεαλισμό για τους ενήλικες και πολύ χιούμορ για όλους.

Οι  μαθητές και οι μαθήτριες  είχαν την ευκαιρία να έρθουν για μία ακόμη φορά  σε επαφή με τη θεατρική τέχνη, να απολαύσουν  εκπληκτικές ερμηνείες από τους ηθοποιούς, χορογραφίες, μουσική, ευρηματικά σκηνικά και φαντασμαγορικά κοστούμια επί σκηνής.  Μία παράσταση γεμάτη έντονα συναισθήματα από συντελεστές και κοινό, μιας και ήταν η αυλαία ύστερα από δύο συνεχείς χρονιές στο  Μέγαρο Μουσικής.

IMG d159b938f8013b4c2abd0cbd887c27ff V 1