ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΕΜΠΕΔΩΣΗΣ -ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ (ΙΣΤΟΡΙΑ Γ΄ ΤΑΞΗΣ, Κ. ΛΕΟΝΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ)

Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία Γ Γυμνασίου Η Φιλική Εταιρεία  Ο ρόλος της Φιλικής Εταιρείας στην προετοιμασία της ελληνικής επανάστασης Η ίδρυση της Φιλικής Εταιρείας αποτελεί τη σπουδαιότερη πολιτική ενέργεια του υπόδουλου ελληνισμού, όπως και η οργάνωση της Ελληνικής Επανάστασης το κορύφωμα μιας μακράς σειράς πράξεων ανυπακοής και ανταρσίας προς την οθωμανική κυριαρχία. Η θετική αποτίμηση…Συνέχεια ανάγνωσης ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΕΜΠΕΔΩΣΗΣ -ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ (ΙΣΤΟΡΙΑ Γ΄ ΤΑΞΗΣ, Κ. ΛΕΟΝΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ)

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΕΜΠΕΔΩΣΗΣ – ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ (ΧΗΜΕΙΑ Γ΄ ΤΑΞΗΣ, Κ. ΣΩΡΡΑ)

Επανάληψη Χημείας Γ Γυμνασίου   1. Να συμπληρώσετε με τις κατάλληλες λέξεις τα παρακάτω κενά: α. Η οργανική χημεία ασχολείται με τις ενώσεις του …………….………… με εξαίρεση τα …………………. του άνθρακα (CO και CO2), το ανθρακικό οξύ και τα ανθρακικά ………………………. β. Οι οργανικές ενώσεις που ασχολούνται μόνο από άτομα άνθρακα και υδρογόνου ονομάζονται ……………………………..…Συνέχεια ανάγνωσης ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΕΜΠΕΔΩΣΗΣ – ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ (ΧΗΜΕΙΑ Γ΄ ΤΑΞΗΣ, Κ. ΣΩΡΡΑ)

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΕΜΠΕΔΩΣΗΣ – ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ (ΒΙΟΛΟΓΙΑ Γ΄ ΤΑΞΗΣ, Κ. ΣΩΡΡΑ)

Επανάληψη Bιολογίας Γ Γυμνασίου   1. Ανάλογα με τις πληροφορίες της πρώτης στήλης, να βάλετε √ σε όποια θέση του πίνακα χρειάζεται.   Χαρακτηριστικά DNA m-RNA  t-RNA r-RNA Αποτελεί συστατικό των ριβοσωμάτων Περιέχει την θυμίνη (Τ) Συμμετέχει στην μεταγραφή Περιέχει την κυτοσίνη (C) Είναι δίκλωνο Αποτελεί το γενετικό υλικό του ανθρώπου Περιέχει την αδενίνη (Α)…Συνέχεια ανάγνωσης ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΕΜΠΕΔΩΣΗΣ – ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ (ΒΙΟΛΟΓΙΑ Γ΄ ΤΑΞΗΣ, Κ. ΣΩΡΡΑ)

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΕΜΠΕΔΩΣΗΣ- ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ (ΧΗΜΕΙΑ Β΄ ΤΑΞΗΣ, Κ. ΣΩΡΡΑ)

Επανάληψη Χημείας  Β Γυμνασίου   1. Μια ουσία διασπάστηκε στο εργαστήριο και έδωσε 25ml υδρογόνο και 50 ml οξυγόνο.  Eίναι η ουσία αυτή το νερό; Να δικαιολογήσετε την απάντησή σας.  ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… 2. Nα συμπληρώσετε τον παρακάτω Πίνακα       Χημικό στοιχείο Σύμβολο Θείο    Cl Νάτριο Οξυγόνο    Κ   Ca Φώσφορος 3. Ανάλογα με τις…Συνέχεια ανάγνωσης ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΕΜΠΕΔΩΣΗΣ- ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ (ΧΗΜΕΙΑ Β΄ ΤΑΞΗΣ, Κ. ΣΩΡΡΑ)

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΕΜΠΕΔΩΣΗΣ – ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ (ΒΙΟΛΟΓΙΑ Β΄ ΤΑΞΗΣ, Κ. ΣΩΡΡΑ)

Επανάληψη Bιολογίας Β Γυμνασίου 1. Πότε μια ασθένεια χαρακτηρίζεται πανδημία και πότε επιδημία; ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. 2. Να βάλετε √ στην κατηγορία του μικροοργανισμού που προκαλεί την ασθένεια που βλέπετε στην πρώτη στήλη.   Ασθένεια Βακτήριο  Ιός Μύκητας Πρωτόζωο Ελονοσία         AIDS         Σαλμονέλωση         Ιλαρά    …Συνέχεια ανάγνωσης ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΕΜΠΕΔΩΣΗΣ – ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ (ΒΙΟΛΟΓΙΑ Β΄ ΤΑΞΗΣ, Κ. ΣΩΡΡΑ)