Αρχεία για 23 Απριλίου 2021

Ω! ω! ω ! το Πάσχα αγαπώ!

Τις τελευταίες δυο εβδομάδες ασχοληθήκαμε με τη θεματική του Πάσχα καθώς  η μεγάλη γιορτή των Χριστιανών πλησιάζει  και τα παιδιά άρχισαν ήδη να παρατηρούν κάποιες αλλαγές στο σπίτι και το ευρύτερο περιβάλλον. Ζητήσαμε από τα παιδιά να ζωγραφίσουν ότι έρχεται στο μυαλό τους καθώς ακούν τη λέξη Πάσχα.

Κατά την πρώτη εβδομάδα κάναμε μία σύντομη ανασκόπηση σε βασικά γεγονότα της ζωής ου Χριστού: Γέννηση, Ευαγγελισμός, παιδική ηλικία, ενηλικίωση, γνωριμία με τους μαθητές του…….

Στη συνέχεια αναφερθήκαμε. σχολιάσαμε και παρακολουθήσαμε μέσα από βίντεο:  τη διδασκαλία του Ιησού. κάποια από τα  θαύματα του όπως ο γάμος της Κανά. η  θεραπεία του τυφλού της Ιεριχούς. του παραλύτου, της  κόρης του Ιάειρου. της ανάστασης του Λαζάρου κ. αλ., ολοκληρώσαμε με την είσοδο του Ιησού στα Ιεροσόλυμα (Κυριακή των Βαiων).Με τα αφορμή στα θαύματα ασχοληθήκαμε με τη φωνούλα Θ.θ.

Διαβάσαμε το παραμύθι : το Πάσχα της Νόνας της χελώνας της  Λότη Πέτροβιτς Ανδρουτσοπούλου από το  διαδίκτυο. Παρακολουθήσαμε το κουκλοθέατρο: ο λαγός που τον κορόιδευαν όλοι(διαδίκτυο). Στη συνέχεια  τα νήπια κατασκεύασαν  μία κάρτα με το λαγό και έγραψαν ευχές. Επίσης αναφερθήκαμε στο έθιμα: κάλαντα του Λαζάρου και κάποιοι έφτιαξαν με τη βοήθεια της μαμάς κουλουράκια-Λαζαράκια .

Κατά τη δεύτερη βδομάδα αναφερθήκαμε στα γεγονότα της Μεγάλης Εβδομάδας: την ιστορία του Ιωσήφ του Παγκάλου ,την άκαρπη συκιά, την  παραβολή των δέκα ταλάντων, το τροπάριο της Κασσιανής ,το μυστικός  Δείπνο, τα πάθη που ακολούθησαν(Σταύρωση, Αποκαθήλωση, Ταφή) και στην Ανάσταση του!  Αναφερθήκαμε στα έθιμα: το βάψιμο των αβγών, το στολισμό του Επιταφίου…..

Διαβάσαμε από τις Ατέλειωτες Ιστορίες το παραμύθι : αβγό… …ποιο αβγό;  και στη συνέχεια κατασκεύασαν το κοτοπουλάκι με το αβγό.

Διακόσμησαν αβγά με βερνίκι νυχιών και με μαρκαδόρους………………………

Σχεδίασαν  ένα μεγάλο αβγό  το οποίο  χωρίσαμε σε επτά μέρη  και ζωγράφισαν  ένα αντιπροσωπευτικό γεγονός για την κάθε μέρα της Μ. εβδομάδας……….,

Παρακολουθήσαμε το παραμύθι : Η πασχαλίτσα της αγάπης της Ειρήνης Κυρίτση Τζιώτη  που βρήκαμε στο διαδίκτυο και με αφορμή αυτό τα νήπια ζωγράφισαν τη λαμπάδα τους.

Επίσης διαβάσαμε την ιστορία με τον Σταμάτη το σαλιγκάρι που ήταν και παιχνίδι μνήμης.

Όπως σε όλες τις γιορτές δίνουμε ευχές!  Συζητήσαμε λοιπόν για τις ευχές που δίνουμε, πριν και μετά το Πάσχα! τις  οποίες  γράψανε κα στην κάρτα.

Ακούσαμε και τραγουδήσαμε τα τραγούδια:, Μεγάλη Δευτέρα, μεγάλη μέρα…….

Και το τραγούδι  ήρθε πάλι Πασχαλιά που το αφιερώνουμε σε όλους σας……………..