Εσωτερικός κανονισμός λειτουργίας Νηπιαγωγειου Αγκίστρου 2023-2024

Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας Νηπιαγωγείου Αγκίστρου 2022-2023

Αγιασμός για την έναρξη του Σχολικού έτους 2022-2023

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι ο αγιασμός για την έναρξη του σχολικού έτους 2022-2023, θα πραγματοποιηθεί στον αύλειο χώρο του Δημοτικού σχολείου, τη Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2022 στις 9:00π.μ.

Εκπαιδευτικοί που υπηρετούν στο Νηπιαγωγείο

Για το τρέχον σχολικό έτος στο 1/θ Νηπιαγωγείο Αγκίστρου υπηρετούν οι εκπαιδευτικοί:

• Ανδρέου Ιφιγένεια, προϊσταμένη και Νηπιαγωγός του Υποχρεωτικού Πρωινού Τμήματος
  • Σιάφου Ελευθερία, Νηπιαγωγός Παράλληλης Στήριξης
  • Παπαντωνίου Μαρία, Νηπιαγωγός Προαιρετικού Ολοήμερου Τμήματος

Η ιστορία μιας μαργαρίτας από τα παιδιά

Τα παιδιά ολοκλήρωσαν την ιστορία της μαργαρίτας και εμείς φτιάξαμε το δικό τους βιβλίο.
Book titled 'Η εγωίστρια μαργαρίτα'

ΕΝΤΟΜΑ

Αρχικά μαθαίνουμε για την πεταλούδα:Ο ΚΥΚΛΟΣ ΖΩΗΣ ΤΗΣ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ

και στη συνέχεια φτιάχνουμε τη δική μας με χρώματα της αρεσκείας μας.

Μέσα από το μαγικό κόσμο των ζώων της Disney μαθαίνουμε διασκεδάζοντας για τις μέλισσες και τα μυρμήγκια. Έπειτα φτιάχνουμε μια μέλισσα βάφοντας με κίτρινες και μαύρες ρίγες ένα ρολό χαρτί υγείας.

Παρακολουθούμε το μύθο του Αισώπου ¨Ο Τζίτζικας κι ο Μέρμηγκας¨ και συζητάμε το ηθικό του δίδαγμα.

Τέλος κάνουμε αντιστοιχίσεις και παίζουμε memory

Η ιστορία μιας μαργαρίτας

Ξεκίνησα να γράφω μια ιστορία για τη φίλη μου τη μαργαρίτα, αλλά δεν μπόρεσα να την ολοκληρώσω!!

Μήπως εσείς παιδάκια θα μπορούσατε να γράψετε τη συνέχεια της ιστορίας και να της δώσετε έναν τίτλο; Μπορείτε μετά να εικονογραφήσετε την ιστορία και να μου στείλετε φωτογραφίες ώστε να φτιάξουμε το δικό σας βιβλίο.

Την αρχή της ιστορίας θα τη βρείτε εδώ

Και για να χαλαρώσουμε: