6ο Νηπιαγωγείο Ναυπλίου

Φτάσε όπου δεν μπορείς! Ν. Καζαντζάκης

Χιονόμπαλες

Χιονόμπαλες με ζωγραφική, χαρτοκοπτική, χαρτοκολλητική και ανάγλυφο κολλάζ με βαμβάκι.

ΡΟΥΧΑ ΤΟΥ ΧΕΙΜΩΝΑ-ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ

Κάτω από: Γράμματα,Χειμώνας6ο Νηπιαγωγείο Ναυπλίου στις 19:06 στις 13 Ιανουαρίου 2019  Με ετικέτα ,

Για να δείτε το σταυρόλεξο, μαρκάρετε τον σύνδεσμο, πατήστε δεξί κλικ και μετάβαση σ΄αυτόν:

Γνωρίζω τον ζωγράφο ANDY WARHOL

Στα πλαίσια του προγράμματος ΓΝΩΡΙΖΩ ΔΙΑΣΗΜΟΥΣ ΖΩΓΡΑΦΟΥΣ, τα νήπια του 6ου Νηπιαγωγείου Ναυπλίου προσέγγισαν καλλιτεχνικά το έργο του Αμερικανού γλύπτη και ζωγράφου Andy Warhol (1928-1987):

ANDY WARHOL
O Mickey Mouse από τα παραμύθια
Είδος: Ποπ τέχνη

Φασολοσαλιγκάρια

Κάτω από: Κολλάζ,Φθινόπωρο,Χειροτεχνίες6ο Νηπιαγωγείο Ναυπλίου στις 20:21 στις 7 Ιανουαρίου 2019  Με ετικέτα , ,

Σαλιγκάρια: Ανάγλυφο κολλάζ με φασόλια, μπατονέτες και ματάκια.

Καλαμπόκια-Ανάγλυφο κολλάζ με όσπρια

Καλαμπόκια: Ζωγραφική με μαρκαδόρους και ανάγλυφο κολλάζ με ρύζι ζωγραφισμένο με τέμπερα.

Γνωρίζω τον καλλιτέχνη Keith Haring

Στα πλαίσια του προγράμματος ΓΝΩΡΙΖΩ ΔΙΑΣΗΜΟΥΣ ΖΩΓΡΑΦΟΥΣ, τα νήπια του 6ου Νηπιαγωγείου Ναυπλίου προσέγγισαν καλλιτεχνικά το έργο του Αμερικανού Keith Haring (1958-1990):

«Χορός”
Ζωγράφος: Keith Haring
Ημερομηνία: 1987
Στυλ: νεο-εξπρεσιονισμός , ποπ τέχνη
Είδος: αφίσα

Γνωρίζω τον ζωγράφο Alexander Calder

Στα πλαίσια του προγράμματος ΓΝΩΡΙΖΩ ΔΙΑΣΗΜΟΥΣ ΖΩΓΡΑΦΟΥΣ, τα νήπια του 6ου Νηπιαγωγείου Ναυπλίου προσέγγισαν καλλιτεχνικά το έργο του Αμερικανού γλύπτη και ζωγράφου Alexander Calder  (1898-1976):

Πυραμίδες και σύννεφα.
Alexander Calder
Ημερομηνία: 1970
Είδος: Αφηρημένη τέχνη
Μέσο: λιθογραφία

Πυραμίδες.
Alexander Calder
Ημερομηνία: 1970
Είδος: Αφηρημένη τέχνη
Μέσο: λιθογραφία

Τα έργα των νηπίων

Το 6ο 1/Θ Νηπιαγωγείο Ναυπλίου στηρίζει το Κοινωνικό Παντοπωλείο της Πύλης Πολιτισμού Ναυπλίου

Με πολλή αγάπη, τα νήπια του 6ου 1/Θ Νηπιαγωγείου Ναυπλίου προσέφεραν τρόφιμα στο κοινωνικό παντοπωλείο της Πύλης Πολιτισμού Ναυπλίου, στα πλαίσια των εθελοντικών – φιλανθρωπικών δράσεων του σχολείου. Ευχαριστούμε θερμά τους γονείς που στήριξαν τη δράση μας. Ευχόμαστε καλές γιορτές με ειρήνη, χαρά κι ελπίδα σε όλον τον κόσμο!

ΑΠΟΝΟΜΗ 1ου ΒΡΑΒΕΙΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΣΤΟΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΤΟΥ MAKE-A-WISH-GREECE » ΑΣΤΕΡΙ ΤΗΣ ΕΥΧΗΣ»

Με μεγάλη χαρά, αντιπροσωπεία του 6ου 1/Θ Νηπιαγωγείου Ναυπλίου παραλάβαμε το Σάββατο 10-11-2018, το 1ο βραβείο πανελλαδικά για την καλύτερη φωτογραφία στον διαγωνισμό του Make-A-Wish Greece (Κάνε-Μια-Ευχή Ελλάδος). Εκφράζουμε τις εγκάρδιες ευχαριστίες μας στους 2500 φίλους που στήριξαν το σχολείο μας και βοήθησαν στη διάδοση του αξιοθαύμαστου έργου του Make-A-Wish-Greece για την προσφορά χαράς, χαμόγελου κι ελπίδας στα παιδιά που πάσχουν από σοβαρές και απειλητικές ασθένειες.

Ομπρελοσημαιάκια

Επόμενη Σελίδα: »