Αρχεία για 1 Απριλίου 2021

Άνοιξη μου Άνοιξη!

Μέσα από τις ψηφιακές μας τάξεις καλωσορίζουμε και επισήμως την Άνοιξη! Από διάφορες παρουσιάσεις   του  διαδικτύου αλλά και από τις πληροφορίες που μας φέρνουν τα παιδιά, αναφερόμαστε στα χαρακτηριστικά της γνωρίσματα και αντλούμε  νέες γνώσεις.

Παρακολουθούμε το μύθο της Περσεφόνης και της Δήμητρας……

Το παραμύθι «έρχεται η Άνοιξη » από την παρουσίαση της Όλγας Μπούμη Βγόντζα …….

Ακούμε το τραγούδι: Άνοιξη μου Άνοιξη, το σχολιάζουμε , περιγράφουμε τις εικόνες……..

Παίζουμε με τον τροχό που πήραμε από το διαδίκτυο από το νηπιαγωγείο Μικρόπολης Δράμας. Μπορείτε να ασχοληθείτε με τη δραστηριότητα αυτή και στο σπίτι………….

Γυρνάμε τον τροχό και τα παιδιά γράφουν σε κάθε πέταλο ότι μας λέει αυτό που τύχαμε
Λέμε στα παιδιά να ζωγραφίσουν σε ένα χαρτί ένα λουλούδι με 6 πέταλα. Στη συνέχεια να αριθμήσουν κάθε πέταλο από το 1 ως το 6 όπως παρακάτω:
Έπειτα χρωματίζουν το λουλούδι ,αναγνωρίζοντας τους αριθμούς από το 1-6
Γυρνάμε τον τροχό και τα παιδιά ζωγραφίζουν κάθε πέταλο με το ανάλογο χρώμα.

Τα χελιδόνια μας επισκέφθηκαν…..Συζητάμε για τον ερχομό τους…………………..
Περιγράφουμε το  σώμα τους, τα χρώματα, τη τροφή τους κ.λ.π.
ακούμε το τραγούδι :καλώς τα μικρά τα χελιδόνια από το νηπιαγωγείο Τριποτάμου
Επίσης τα παιδιά δημιούργησαν κάποιες αντιπροσωπευτικές δημιουργίες σχετικά με την  Άνοιξη.
Επειδή Άνοιξη χωρίς πεταλούδες δεν γίνεται … η  αφήγηση του  υπέροχου παραμυθιού  Τζότζο ο μικρός σκαντζόχοιρος που πήραμε από το διαδίκτυο  της Ειρήνη Πετρίδου μας έβαλε στο μεράκι να φτιάξουμε πεταλούδες  και να μάθουμε πολλά για τη ζωή της πεταλούδας  μέσα από την παρουσίαση….
Επίσης έγινε  αναφορά στα φρούτα και τα λαχανικά της Άνοιξης
Ο ερχομός του Απρίλη μας έδωσε την ευκαιρία να αναφερθούμε  εκτός από τις παροιμίες του, τις ονομασίες του και στο έθιμο της Πρωταπριλιάς το ψέμα . Μέσα από την ενασχόληση μας  με το θέμα : προέκυψαν κάποιες δημιουργίες των παιδιών σχετικές με τα παραμύθια που σχολιάσαμε: Το προβατάκι, από τον  ψεύτη βοσκό και ο Πινόκιο….