Αρχεία για 4 Νοεμβρίου, 2022

“WE PAINT SAFETY” ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΥΞΕΙΝΟΥΠΟΛΗΣ

Νοέ 20224

Στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Κινητικότητας (European Mobility Week), για το έτος 2022, το σχολείο μας συμμετέχει στη δράση «We Paint Safety». Πρόκειται για μία ολιστική δράση, η οποία έχει ως κοινό παρονομαστή, τον συντονισμό των σχολικών μονάδων, των συλλόγων γονέων και κηδεμόνων και των μαθητών/μαθητριών, στο πλαίσιο της κυκλοφοριακής αγωγής των εργαστηρίων δεξιοτήτων. Η δράση “We Paint Safety” περιλαμβάνει:

Διανομή ενημερωτικών φυλλαδίων μέσω ηλεκτρονικού μηνύματος στους γονείς / κηδεμόνες, μέσω ανάρτησης στο σχολικό ιστολόγιο αλλά και μέσω εντύπων στους μαθητές / μαθήτριες του σχολείου μας μέσω των εκπαιδευτικών των τάξεων.
Σχεδιασμό και δημιουργία πολύχρωμων και ιδιαίτερων διαβάσεων πεζών περιμετρικά των σχολικών μονάδων με χρώματα που θα διατεθούν δωρεάν και τη συμμετοχή συγκεκριμένων τάξεων που έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον (Α’, Β’ και Ε’ Τάξεις).
Ενημέρωση από τον Εκπαιδευτή Οδήγησης και Κυκλοφοριακής Αγωγής , κ. Απόστολο Μπίκο, για την σημασία και τον σωστό τρόπο χρήσης της διάβασης πεζών και βιωματική εκπαίδευση στον σωστό τρόπο ελέγχου και διάσχισης αυτών.
Η δράση “We Paint Safety” θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο μας την Τρίτη 8 Νοεμβρίου 2022.

από κάτω από: Α΄Τάξη - 1st Grade, Β΄Τάξη - 2nd Grade, Ε΄Τάξη - 5th Grade, Τα Νέα του Σχολείου - School News | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “WE PAINT SAFETY” ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΥΞΕΙΝΟΥΠΟΛΗΣ

Νοέμβριος 2022