1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΛΜΥΡΟΥ

Δραστηριότητες και Νέα του Σχολείου μας

Δανειστική βιβλιοθήκη

Νοέ 201813

Στο χώρο του σχολείου μας λειτουργεί δανειστική βιβλιοθήκη απ ό την οποία οι μαθητές μας μπορούν να δανείζονται βιβλία. Στόχος του σχολείου μας είναι να ενισχύσει την αγάπη για το βιβλίο και να διευρύνει τους ορίζοντές τους βελτιώνοντας έτσι την εκφραστική τους ικανότητα, προφορική και γραπτή.

Η βιβλιοθήκη μας λειτουργεί καθημερινά στο πρώτο διάλειμμα.

Δευτέρα            Β’ τάξη

Τρίτη                  Γ’ τάξη

Τετάρτη             Δ’ τάξη

Πέμπτη              Ε’ τάξη

Παρασκευή       Στ’ τάξη

ΣΗΜΕΙΩΣΗ:  Η  Α’ τάξη θα μπορεί να δανείζεται βιβλία μετά τα Χριστούγεννα,  αφού οι μικροί μαθητές μας θα έχουν κατακτήσει την ικανότητα της ανάγνωσης, κάθε Δευτέρα.

17 Νοεμβρίου 2018

Νοέ 201813

Η σχολική γιορτή για την επέτειο του Πολυτεχνείου θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 16/11/2018 στην αίθουσα εκδηλώσεων από την Δ’ τάξη του σχολείου μας υπό τις οδηγίες του δασκάλου τους κ. Τόλιου Νίκου και της κ. Καραφέργια Ντίνας, δασκάλα της μουσικής.

Ώρα έναρξης της γιορτής 9:45 και ώρα λήξης 10:45.

Το ολοήμερο δεν θα λειτουργήσει.

Το Αστερόπαιδο

Νοέ 201812

Την Πέμπτη 15 Νοεμβρίου 2018 θα πραγματοποιηθεί στο Πολιτιστικό Κέντρο Αλμυρού θεατρική παράσταση με τίτλο «Το Αστερόπαιδο» από τη θεατρική ομάδα Λώτινος Ήλιος. Ώρα αναχώρησης 10:30 και ώρα άφιξης 12:30.

Oscar Wilde Το Αστερόπαιδο

ΚΠΕ Μακρινίτσας

Νοέ 20189

Την Πέμπτη 1 Νοεμβρίου οι μαθητές της Γ’ και Δ’ τάξης, με την συνοδεία των δασκάλων τους και της διευθύντριας του σχολείου, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚΠΕ Μακρινίτσας. Το πρόγραμμα «Δάσος: περπατώ, εξερευνώ και μαθαίνω» υλοποιήθηκε σε κοντινό δάσος της περιοχής της Μακρινίτσας και είχε ως στόχο να γνωρίσουν οι μαθητές τη λειτουργία και τη σημαντικότητα του οικοσυστήματος του δάσους. Με βιωματικές και ομαδικές δραστηριότητες, οι μαθητές ανακάλυψαν τους βιοτικούς και αβιοτικούς παράγοντες που συνθέτουν το δασικό οικοσύστημα, κατανόησαν τη φωτοσύνθεση, τις τροφικές αλυσίδες, την χλωρίδα, την πανίδα καθώς και τις συνέπειες από την καταστροφή του δάσους. ήταν ένα πραγματικά ενδιαφέρον, χρήσιμο και απολαυστικό πρόγραμμα, μια ανεκτίμητη απόδραση… με πρωταγωνιστές τα παιδιά  !!!

Η γλαστρούλα μας

Νοέ 20189

Στην ευέλικτη ζώνη τα πρωτάκια μας μίλησαν για τον εαυτό τους, έγραψαν επίθετα που τα χαρακτηρίζουν κι έφτιαξαν το λουλουδάκι τους. Έτσι δημιουργήσαμε τη γλαστρούλα μας

Our project!!!

Νοέ 20189

The fifth class of our school fulfilled their first term project under the heading  «School Canteen Menus».

They worked in three groups using their knowledge, imagination and creativity and presented us with their final work.

Congratulations to all!!!

Halloween 2018

Νοέ 20188

Our second graders celebrated Halloween this year making a bat construction and decorating their classroom door!!!

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ

Νοέ 20186

Παρέλαση 28 Οκτωβρίου 2018

Νοέ 20181

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε και φέτος η παρέλαση στον Αλμυρό. Οι μαθητές μας εκπροσώπησαν επάξια το σχολείο μας και αυτή την χρονιά κάνοντας περήφανους και τους γονείς αλλά και τους δασκάλους τους.

Πολλά ευχαριστώ στην κυρία Ελένη Φατούρα, την γυμνάστρια μας, για την προετοιμασία των παιδιών μας για την παρέλαση και τους χορούς και πολλά μπράβο στα παιδιά τα ίδια για την άψογη παρουσία τους.

Γιορτή 28 Οκτωβρίου 2018

Νοέ 20181

Την Πέμπτη 25 Οκτωβρίου 2018 οι μαθητές  της Ε’ τάξης του σχολείου με την βοήθεια του δασκάλου τους κ. Μυτιλή Γιάννη και της κυρίας Ντίνας Καραφέργια της δασκάλας μουσικής,  διοργάνωσαν και παρουσίασαν την σχολική γιορτή για την επέτειο του «ΟΧΙ» η οποία έγινε στην αίθουσα του ολοημέρου.

Ήταν μια όμορφη και συγκινητική γιορτή με αφηγήσεις ,τραγούδια και ποιήματα για το έπος του 1940.

« Παλιότερα άρθρα

Στοιχεία πικοινωνίας