Πρόγραμμα e-twinning: Eurochristmas

20211201 224711Στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού προγράμματος e-twinning, όλοι οι μαθητές του σχολείου  συμμετέχουν σε μια μεγάλη ανταλλαγή καρτών με μαθητές από 82 σχολεία διαφορετικών Ευρωπαϊκών χωρών. Στο πρόγραμμα συμμετέχουν σχολεία από τις εξής χώρες:  Ελλάδα,  Ισπανία, Ιρλανδία, Ιταλία, Γαλλία, Ρουμανία, Γερμανία, Ουκρανία, Πορτογαλία, Τσεχία, Λιθουανία, Μάλτα, Σλοβακία και Τουρκία. Oι μαθητές έχουν ήδη ετοιμάσει κάρτες με ευχές, ελληνικές χριστουγεννιάτικες παραδόσεις, χριστουγεννιάτικα στολίδια και παραδοσιακές ελληνικές συνταγές. Οι φάκελοι έχουν ήδη αποσταλλεί και περιμένουμε με ανυπομονησία τους φακέλους των άλλων χωρών!

Παρουσίαση με θέμα ελληνικά χριστουγεννιάτικα έθιμα, παραδόσεις, τραγούδια και συνταγές από τους μαθητές του τμήματος Στ2 Βασιλική Κοντούλη, Βασιλική Κλαυδιανού, Αγγελική Σταυροπούλου και Γεώργιο Καρέτσο.

Κατηγορίες: Γενικά. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.