Unicef: Σχολεία υπερασπιστές των παιδιών

Το σχολείο μας συμμετέχει φέτος στην παραπάνω δράση της Unicef με την Γ΄τάξη.

Οι δάσκαλοι της τάξης γράφουν σχετικά:

Από τις αρχές Δεκεμβρίου τα δυο τμήματα της Γ΄ τάξης του  σχολείου μας, Γ1 και Γ2, ξεκίνησαν να ασχολούνται με το πρόγραμμα της Unicef «Σχολεία Υπερασπιστές των Παιδιών».

Ήρθαν σε επαφή με την ιστοσελίδα της Unicef από την οποία άντλησαν πληροφορίες για το ιστορικό του οργανισμού. Επίσης, έγινε ανάγνωση και σχολιασμός κειμένων του «εντύπου για το μαθητή», όπου κατανόησαν τη σπουδαιότητα του έργου της Unicef. Δόθηκε ευκαιρία στα παιδιά να αναρωτηθούν ποιες είναι οι αξίες. Οι φωτογραφίες και το CD τροφοδότησαν συζητήσεις για τις ανάγκες και τα δικαιώματά τους. Οι μαθητές εκφράστηκαν με ζωγραφικήΠιστεύουμε ότι ευαισθητοποιήθηκαν. Μάλιστα συγκεντρώθηκε και το ποσό των 85 ευρώ για την ενίσχυση της Unicef.

Οι εκπαιδευτικοί των τμημάτων

Χρήστος Κυριαζής και Κατερίνα Γκοϊκοεσέα

Αξίζει να διαβάσετε δυο κείμενα των παιδιών (επιλέχθηκαν εντελώς τυχαία)

κείμενο 1 κείμενο 2

Η Unicef παρουσιάζει την εργασία μας.

Και  φωτογραφίες από τις σχετικές δημιουργίες των μαθητών