Κοπή βασιλόπιτας!!!

Την Τρίτη 15/01/2019 πραγματοποιήσαμε την κοπή της βασιλόπιτας σε όλα τα Τμήματα ρου Σχολείου μας, με την ευγενή προσφορά των βασιλοπιτών του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων. Μια στιγμή όμορφη και ζεστή και γεμάτη με ευχές για Υγεία, Πρόοδο και Δημιουργία.

Ο/Η τυχερός/ή του καθενός τμήματος πήρε ως δώρο ένα βιβλίο, προσφορά του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων. Όλα τα παιδιά το χάρηκαν και αντάλλαξαν ευχές!!!

Ευχές αντάλλαξαν και οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου με την  προσφορά πάλι της βασιλόπιτας του Σ.Γ.και Κ.

ΕΥΧΌΜΑΣΤΕ ΣΕ ΟΛΟΥΣ  ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ με ΥΓΕΙΑ και  ΠΡΟΟΔΟ!!

Δημοσιεύθηκε στη Γενικά, Εκδηλώσεις, Εκπαιδευτικά, Σύλλογος Γονέων | Σχολιάστε

Πολύχρωμα Φαναράκια

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας, για δεύτερη χρονιά , προσκάλεσε μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικούς, την Παρασκευή 21 Δεκεμβρίου το απόγευμα, στο προαύλιο του σχολείου μας, για να καλωσορίσουν όλοι μαζί τις Χριστουγεννιάτικες γιορτές με πολύχρωμα φαναράκια! Όμορφες στιγμές ζήσανε, όσοι παραβρέθηκαν. Ο ουρανός γέμισε πολύχρωμα φαναράκια  που έκαναν την   γλυκιά , χειμωνιάτικη βραδιά …μαγευτική! Με κάλαντα, αγκαλιές κι ευχές για χαρούμενες γιορτές αποχαιρετιστήκανε στο τέλος της βραδιάς!

Συγχαρητήρια στον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για την ωραία τους πρωτοβουλία! Και του χρόνου!

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ

Δημοσιεύθηκε στη Γενικά, Δραστηριότητες, Σύλλογος Γονέων | Σχολιάστε

Ανοίγουμε πανιά για το 2019

Ευχές για τον καινούριο χρόνο!

Μια νέα χρονιά ξεκινάει, ένα ταξίδι στο άγνωστο γεμάτο προσδοκίες  και οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε2 τάξης ζωγράφισαν το καραβάκι τους και άνοιξαν πανιά για το 2019 γράφοντας  πάνω τους λέξεις αισιοδοξίας, αγάπης και συντροφικότητας, δίνοντας έτσι τις πιο θερμές ευχές τους   για το καινούριο χρόνο.

Δημοσιεύθηκε στη Γενικά, Εκδηλώσεις, Εκπαιδευτικά, Επικαιρότητα, Επιμόρφωση | Σχολιάστε

Ευχές

Δημοσιεύθηκε στη Γενικά | Σχολιάστε

Χριστουγεννιάτικη γιορτή 2018

Την Παρασκευή 21 Δεκεμβρίου πραγματοποιήθηκε η χριστουγεννιάτικη γιορτή τού σχολείου μας. Στη γιορτή συμμετείχαν οι μαθητές της Β΄ τάξης, οι οποίοι με θεατρικά δρώμενα, χριστουγεννιάτικα τραγούδια και χορευτικά μετέδωσαν τη μαγεία των Χριστουγέννων σε γονείς και παιδιά, διαμορφώνοντας ένα ζεστό χριστουγεννιάτικο κλίμα.

Πλήθος κόσμου γέμισαν την αίθουσα και απόλαυσαν την γιορτή καταχειρωκροτώντας τα παιδιά που έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό. Ένα μεγάλο μπράβο στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας που συμμετείχαν σε αυτή την υπέροχη γιορτή.

Δημοσιεύθηκε στη Δραστηριότητες, Εκδηλώσεις | Σχολιάστε

Κάλαντα από τους μικρούς & τους μεγάλους μαθητές μας!!!

Λίγο πριν αφήσουμε το σχολείο και αποχαιρετιστούμε για τις διακοπές των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς, οι μαθητές των τάξεων Α’1, Α’2 (την Πέμπτη 20-12-2018) και Στ’2 (την Παρασκευή 21-12-2018) μας έδωσαν μεγάλη χαρά και μας ταξίδεψαν στη μουσική παράδοση των Αγίων ημερών που έρχονται, τραγουδώντας μας τα κάλαντα. Ευχαριστούμε πολύ παιδιά! Ευχόμαστε σε εσάς και σε όλα τα παιδιά του σχολείου, καλές γιορτές, ευλογημένα Χριστούγεννα και ευτυχισμένο το νέο έτος!

Δημοσιεύθηκε στη Γενικά, Εκδηλώσεις, Εκπαιδευτικά, Επικαιρότητα | Σχολιάστε

Επίσκεψη των μαθητών της Γ’ τάξης του Σχολείου μας στη Δημοτική Αγορά και στο Χριστουγεννιάτικο Αγρίνιο

Την Πέμπτη στις 13 του Δεκέμβρη, η Γ΄τάξη επισκέφτηκε τη Δημοτική Αγορά της πόλης μας κι εκεί έστησε και στόλισε το χριστουγεννιάτικο δέντρο των ευχών.

Τα παιδιά το ονόμασαν έτσι, αφού το διακόσμησαν με αστέρια που έγραφαν πάνω ευχές σε διάφορες γλώσσες του κόσμου. Αφού θαυμάσαμε τις όμορφες κατασκευές των άλλων σχολείων, συνεχίσαμε τον περίπατο μας στην κεντρική πλατεία της πόλης μας.

Βγάλαμε φωτογραφίες στο τεράστιο χριστουγεννιάτικο δέντρο, στη φάτνη, το καρουζέλ και στο έλκηθρο του Άγιου Βασίλη.

Ευχόμαστε σ’ όλο τον κόσμο ειρήνη, υγεία κι ευτυχία!!!!

Δημοσιεύθηκε στη Γενικά | Σχολιάστε

Βράβευση της Εκπαιδευτικού του Σχολείου μας Κουτσοσπύρου Μαρίνας

Στο θαυμάσιο κτίριο του Litta Theater στο Μιλάνο, πραγματοποιήθηκε η τελετή απονομής  του Διεθνούς βραβείου Caravaggio. Στο κατάμεστο χώρο του παρευρέθηκαν εξαιρετικοί καλλιτέχνες από Κίνα, Τουμπάι, Γαλλία, Αυστρία, Μεξικό, Αίγυπτο, Αγγλία και άλλες χώρες. Στο έργο του Caravvagio αναφέρθηκαν ο κριτικός τέχνης Sandro Serradifalco και ο Dott Salvatore Russo. Το κοινό μάγεψε με το βιολί της η διεθνούς φήμης Frasneska Musnicki. Ο υπέροχος κόσμος της τέχνης και του πολιτισμού χάρισε το ζεστό χειροκρότημα του στους βραβευθέντες καλλιτέχνες  για την βράβευση του συνόλου του καλλιτεχνικού τους υπόβαθρου.

Σε συνέντευξη της η Ελληνίδα εικαστικός Κουτσοσπύρου Μαρίνα δήλωσε “Είμαι πολύ ενθουσιασμένη που βρίσκομαι εδώ στο Litta theater στο Μιλάνο για να βραβευτώ με το Διεθνές βραβείο Caravvagio. Ένα βραβείο που έχει το κύρος και την βαρύτητα ενός ονόματος Καλλιτέχνη από τους πιο ιδιοφυείς στην Ιστορία της τέχνης. Ευχαριστώ ιδιαίτερα το Mr Fransceco Russo για την τιμή να με επιλέξει ανάμεσα σε σημαντικούς καλλιτέχνες, είμαι ευγνώμων! Αυτό το βραβείο μου δίνει δύναμη να συνεχίσω να δημιουργώ ακόμη περισσότερο, να υπηρετώ την τέχνη με αγάπη και πάθος. Αφιερώνω το βραβείο μου στην οικογένεια μου, τους γονείς μου, τον άντρα μου και φυσικά στα αγαπημένα μου παιδιά! Σας ευχαριστώ θερμά”

Δημοσιεύθηκε στη Επικαιρότητα | Σχολιάστε

Επίσκεψη των μαθητών της Α’ τάξης του Σχολείου μας στο Γηροκομείο Αγρινίου

Με μεγάλη χαρά και διάθεση κινήσαμε την Πέμπτη πρωί πρωί να πάμε να πούμε τα κάλαντα στους παππούδες και τις γιαγιάδες του Γηροκομείου Αγρινίου. Η νέα γενιά συναρτήθηκε με την απερχόμενη γενιά.  Οι μαθητές του Α1 και του Α2 σας παρουσιάζουμε στιγμιότυπα της επίσκεψης μας με τους δασκάλους κ. Κωνσταντίνο Παππά και κ. Ελένη Γράψα και την κυρία Αριστέα, τη νοσηλεύτρια μας.

Δημοσιεύθηκε στη Δραστηριότητες, Εκδηλώσεις, Επικαιρότητα, Επισκέψεις | Σχολιάστε

Σχολική δράση για την Παγκόσμια Ημέρα του Παιδιού

Δημοσιεύθηκε στη Εκδηλώσεις, Εκπαιδευτικά, Παγκόσμιες μέρες | Σχολιάστε