Μνημεία της περιοχής μας – Ταξίδι Πολωνία

Στην Πολωνία βρέθηκαν για 5 μέρες οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μαςΧριστίνα Παππά και Στέβη Καρασούλα στα πλαίσια του προγράμματος Comenius. Το πρόγραμμα αυτό, όπως είναι γνωστό, το σχολείο μας το υλοποιεί με άλλα 5 ευρωπαϊκά σχολεία (από Πολωνία, Σκωτία, Ισπανία, Ιταλία και Κύπρο) με το θέμα In the whorkshop of European artists. Εκεί παρουσιάστηκε η προγραμματισμένη δουλειά από όλα τα σχολεία για το διάστημα Αύγουστος – Οκτώβριος, συζητήθηκαν διαδικαστικά θέματα, έγινε προγραμματισμός για το επόμενο χρονικό διάστημα (μέχρι την συνάντηση στην Ισπανία, τον ερχόμενο Μάρτιο), έγιναν παρουσιάσεις από τους εκπαιδευτικούς όλων των χωρών, ανταλλάχτηκαν ιδέες και … πολιτισμός. Την τελευταία μέρα το σχολείο της Πολωνίας πραγματοποίησε εκδρομή για τους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς στην πόλη Κρακοβία.

έκθεση δραστηριοτήτων

Η παρουσίαση από τις εκπ/κούς μας.

Δείτε την παρουσίαση που ετοίμασαν για το μάθημα της ελληνικής διατροφής που θα παρουσιάσουν

και στα ελληνικά

Δράσεις Νοεμβρίου

Το Νοέμβριο θα πρέπει να διαλέξουμε 5 μνημεία της περιοχής μας τα οποία θα ενωθούν και με τα 5 μνημεία που θα διαλέξει το κάθε σχολείο και όλα μαζί θα γίνουν ένα επιτραπέζιο ψηφιακό παιχνίδι.

Διαβάστε λίγα λόγια για αυτά που διαλέξαμε και δείτε τα

Δείτε όλα τα μνημεία και των 6 χωρών

διαβάστε γι’ αυτά στα αγγλικά