Διατροφή

Εκδήλωση για την παχυσαρκία

• images (1)Εμείς οι μικροί μαθητές Β’ τάξης, του 5ου Δημοτικού Σχολείου Αγρινίου, ερευνήσαμε, βρήκαμε και μάθαμε για την πάθηση της παχυσαρκίας.
  • Φτιάξαμε κάρτες με πληροφορίες για την παχυσαρκία.
  • Ζωγραφίσαμε φρούτα και λαχανικά, τα κόψαμε και τα κολλήσαμε στις κάρτες μας.
  • Φτιάξαμε κολάζ με τα πέντε ΝΑΙ, τα πέντε ΟΧΙ και τις πέντε καλές πρακτικές για την αποφυγή της παχυσαρκίας.
  • … και την Παρασκευή 24 Οκτωβρίου -Παγκόσμια Ημέρα κατά  της  Παχυσαρκίας- τα ανακοινώσαμε στους συμμαθητές μας.

Τι κακή διατροφή. Από το Στ1. Εκπ/κός Χριστίνα Παππά

sosti-diatrofi-ygieini-kardiaΣτο πλαίσιο του Προγράμματος «Κοινωνικό Σχολείο» και με την ευκαιρία της Παγκόσμιας Ημέρας κατά της Παχυσαρκίας – 24 Οκτωβρίου-  οι μαθητές του ΣΤ1 με τη δασκάλα τους, χρησιμοποιώντας τη διασκεδαστική ιστοσελίδα του Storybird, έγραψαν την ιστορία «Τι κακή διατροφή!», που μέσα απ΄ αυτή μας προτείνουν την υγιεινή διατροφική συμπεριφορά ως στάση ζωής.

ΤΙ ΚΑΚΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ!

Συμμετοχή του σχολείου μας στη Δράση “Ελιά και λάδι ο Θησαυρός της Μεσογείου”

αρχείο λήψηςΟι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ τάξης του σχολείου μας, επισκέφτηκαν την Παρασκευή 25-9-2014, τη Δημοτική Αγορά, για να συμμετάσχουν στις δράσεις που γίνονται, στα πλαίσια των εκδηλώσεων «Ελιά και   λάδι, ο θησαυρός της Μεσογείου». Οι μαθητές μας, αρχικά, ενημερώθηκαν και συζήτησαν με διατροφολόγο για τις υγιεινές διατροφικές συνήθειες που πρέπει ν’ αποκτήσουν και για τη μεγάλη αξία  που έχει το ελαιόλαδο σ’ αυτή. Στη συνέχεια πήραν πολλές ιδέες αλλά και  δοκίμασαν υγιεινά δεκατιανά  γεύματα από ομάδα μαγείρων. Κατόπιν επισκέφτηκαν την έκθεση έργων σχολικού καλλιτεχνικού διαγωνισμού, στην οποία συμμετείχαν και τα ίδια. Χάρηκαν, ιδιαίτερα, όταν ανάμεσα στα βραβευμένα έργα, είδαν κι ένα δικό τους! Στο τέλος, επισκέφτηκαν την εντυπωσιακή αίθουσα με την έκθεση τυποποιημένων προϊόντων και ελαιόλαδου.

Συγχαρητήρια στο Δήμο Αγρινίου για την ενδιαφέρουσα εκδήλωση!

Οι εκπαιδευτικοί της ΣΤ τάξης