Here comes Halloween!

Στα πλαίσια γνωριμίας άλλων πολιτισμών, γιορτάστηκε και φέτος το έθιμο Halloween στο σχολείο μας.  Το Halloween γορτάζεται πάντα την τελευταία ημέρα του Οκτώβρη. Οι μαθητές φόρεσαν μάσκες και επισκέφθηκαν άλλες τάξεις μαζεύοντας γλυκά και δώρα, ενέργεια γνωστή ως «trick or treat» («φάρσα ή κέρασμα»). Το Halloween έχει τις ρίζες του στην  αρχαία Κέλτικη γιορτή Samhaim. Η ρίζα της λέξης προέρχεται από το All-hallow-even και δηλώνει την παραμονή (eve) της γιορτής των Αγίων Πάντων (All Hallows Day – All Saints Day). Για τους Κέλτες η μέρα αυτή σημάδευε το τέλος της συγκομιδής και την αρχή του χειμώνα. ‘Oταν Σκωτσέζοι και Ιρλανδοί μετανάστευσαν μαζικά στις Ηνωμένες Πολιτείες τον 19ο αιώνα, η συγκεκριμένη γιορτή έγινε εξαιρετικά δημοφιλής ενώ σήμερα γιορτάζεται σε πολλές χώρες του κόσμου.

Το έθιμο της κολοκύθας έχει τις ρίζες του στο μύθο του Jack, έναν παλιό Ιρλανδικό μύθο. Σύμφωνα με τον μύθο , ο Jack ήταν πειραχτήρι και τσιγγούνης. Όταν πέθανε ο Jack, δεν τον δέχτηκαν ούτε στον παράδεισο αλλά ούτε και στην κόλαση. Έτσι με ένα φανάρι φτιαγμένο από ραπάνι έψαχνε ένα μέρος στη γη για να αναπαύσει την ψυχή του. Γι’ αυτό κάθε Halloween, οι Ιρλανδοί σκάλιζαν ραπάνια, πατάτες και κολοκύθες, έβαζαν μέσα ένα κερί και τα τοποθετούσαν κοντά σε παράθυρα, ώστε να κρατάνε μακριά το πνεύμα του τσιγγούνη Τζακ.

Κατηγορίες: Γενικά. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.