Πρόγραμμα ανακύκλωσης από το ΚΠΕ Μεσολογγίου

KPE-PhotoΟι μαθητές και οι μαθήτριες από τις Δ, Ε και Στ τάξεις του σχολείου μας με τους εκπαιδευτικούς τους ,συμμετείχαν βιωματικά στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του ΚΠΕ Μεσολογγίου για την ανακύκλωση «Το πέταγμα των φτερών μιας πεταλούδας στην Ασία μπορεί να δημιουργήσει τυφώνα στη Β. Αμερική».

Οι μαθητές έμαθαν πως έστω και μία λευκή κόλλα που χρησιμοποιούν  στο σχολείο, σημαίνει πως σε κάποιο παρθένο δάσος ένα τουλάχιστον δέντρο πρέπει να κοπεί, εκτός των άλλων και πολλαπλών δυσμενών επιπτώσεων που θα υπάρξουν στο φυσικό περιβάλλον από την παραγωγή και εμπορία του χαρτιού.

Στο τέλος του προγράμματος, οι πεταλούδες που έφτιαξαν τα παιδιά, σύμβολα του χάους που μπορεί να δημιουργηθεί από τις ανθρώπινες παρεμβάσεις στο φυσικό περιβάλλον και την αλόγιστη χρήση φυσικών πόρων, ομόρφυναν το χώρο του σχολείου.

Κατηγορίες: Δραστηριότητες, Επιμόρφωση. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.