ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ 2/4/2017-Ας μεγαλώσουμε με το βιβλίο…

1489606862-poster-pagosmia-hmera-bibliou-smallΗ Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου, την ημέρα που γεννήθηκε ο μεγάλος Δανός παραμυθάς Χανς Κρίστιαν Άντερσεν, με σκοπό να τονίσει την αξία των βιβλίων και της ανάγνωσης αλλά και να στρέψει την προσοχή στα παιδικά βιβλία. Την καθιέρωσε η Διεθνής Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα (IBBY) το 1966.

Σε όλες τις χώρες, τα παιδιά, οι συγγραφείς, οι εικονογράφοι, οι μεταφραστές, οι βιβλιοθηκάριοι, οι εκδότες και οι εκπαιδευτικοί γιορτάζουν την παγκόσμια αυτή ημέρα με διάφορες εκδηλώσεις σε σχολεία, βιβλιοθήκες, βιβλιοπωλεία, πλατείες και άλλους χώρους, δείχνοντας έτσι την αγάπη και το ενδιαφέρον τους για τα βιβλία και το διάβασμα.

Με αφορμή την ημέρα αυτή, τη Δευτέρα 3 Απριλίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε1΄τάξης  κρέμασαν την όμορφη αφίσα που ζωγράφισαν και αφού μας ενημέρωσαν για τη μέρα αυτή, μας παρουσίασαν θεατρικό δρώμενο  με απόσπασμα από το βιβλίο του  Μενέλαου Λουντέμη «Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα».

Κατηγορίες: Δραστηριότητες, Παγκόσμιες μέρες. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.