Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο του Αγρινίου και στην τοπική εφημερίδα « Νέοι Καιροί »

Γράφουν οι δασκάλες της Α΄τάξης

Παλιούρα Βασιλική

Κασβίκη Νάντια

Την Παρασκευή 18/05/2012, που έχει καθιερωθεί ως «Διεθνής Ημέρα Μουσείων», οι μικροί μαθητές της Α’ τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο της πόλης μας και συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Νέα Πρόκληση, Νέα Έμπνευση για το Αρχαιολογικό Μουσείο Αγρινίου». Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στον όμορφο χώρο του μουσείου και με την καθοδήγηση μουσειοπαιδαγωγού έμαθαν πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα για το μουσείο της πόλης μας. Είδαν εικόνες και από μουσεία άλλων χωρών καθώς και σπουδαία έργα τέχνης που βρίσκονται σε ξένα μουσεία. Μέσα από το παιχνίδι και τη ζωγραφική ενημερώθηκαν για την ταχύτητα της αλλαγής του κόσμου, αλλά και των μουσείων. Έφυγαν εντυπωσιασμένα έχοντας στο μυαλό τους όμορφες παραστάσεις από το χώρο του μουσείου. Μετά επισκέφθηκαν τα γραφεία της τοπικής εβδομαδιαίας εφημερίδας «Νέοι Καιροί». Ο εκδότης της εφημερίδας κ. Κουτσονίκας καλοδέχτηκε τους μικρούς μαθητές και τους ξενάγησε στους χώρους που εκδίδεται η εφημερίδα.Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά πώς τυπώνεται μια εφημερίδα και να μάθουν τις αλλαγές στον τρόπο εκτύπωσης από τα παλιά στο σήμερα.

Ευχαριστούμε πολύ την κα. Γαβρίνα για το πρόγραμμα του Μουσείου και τον κ. Κουτσονίκα για την ενημέρωση στο χώρο της εφημερίδας του.

Κατηγορίες: Δραστηριότητες, Επικαιρότητα. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.