Συμμετοχή του σχολείο μας στην «Εβδομάδα Καθαριότητας και Περιβαλλοντικών Δράσεων» του Δήμου Αγρινίου.

Γράφουν οι δάσκαλοι της τάξης

Χρήστος Κυριαζής

Τάσος Σεϊτανίδης

Οι μαθητές της Γ΄τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στην καθαριότητα του Πάρκου χθες 14 Μαΐου 2012 στα πλαίσια της «Εβδομάδα Καθαριότητας και Περιβαλλοντικών Δράσεων»  του Δήμου Αγρινίου. Η Γ΄ τάξη παράλληλα εκπονεί περιβαλλοντικό πρόγραμμα με θέμα «Το Πάρκο μας». Έτσι λοιπόν αποφάσισε να υιοθετήσει το Πάρκο φροντίζοντας και για την καθαριότητα του. Ένας στόχος του προγράμματος αυτού που αναλάβαμε ήταν και η υιοθέτηση στάσεων γύρω από την καθαριότητα. Έτσι, όταν ο Δήμος κάλεσε τους πολίτες του να συμμετάσχουν στην Εβδομάδα Καθαριότητας, οι μαθητές μας δεν ήθελαν να λείψουν απ’ αυτό το κάλεσμα. Με γάντια και σακούλες χτένισαν το Πάρκο και έδειξαν με αυτό ότι όλοι μας μπορούμε να βοηθήσουμε έτσι ώστε να έχουμε ένα καθαρό περιβάλλον.

Κατηγορίες: Επικαιρότητα. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.