Αρχεία για 11 Φεβρουαρίου 2021

Χειμώνας 2.

Συνεχίζουμε τις δραστηριότητες για το Χειμώνα.

Καλωσορίζουμε τον τελευταίο μήνα του Χειμώνα τον Φεβρουάριο. Διαβάζουμε το σχετικό μύθο με το Φεβρουάριο που πίνει κρυφά το κρασί των αδερφών του…… Αναφερόμαστε στις ονομασίες του και σε δύο παροιμίες που επέλεξαν τα παιδιά.

Εικονογραφούμε το μύθο και  δημιουργούμε ένα μικρό βιβλιαράκι για την περιπέτεια του Φλεβάρη με τα αδέρφια του.

Παίζουμε ομαδικά παιχνίδια με τα ζώα καθώς ετοιμάζονται να πέσουν σε χειμερία νάρκη, Συγκέντρωση τροφής στη φωλιά κ.λ.π.

Οι χελώνες σε δράση…….κατευθύνονται στις φωλιές τους.

Κοιμούνται στις φωλιές τους…………..

Τα ζωάκια ακολουθούν συγκεκριμένη διαδρομή για να φτάσουν στις φωλιές τους.

Μαζεύουν τους καρπούς  για το χειμώνα. Ποιος θα μαζέψει τους περισσότερους;;;

Καταμέτρηση και ομαδοποίηση των καρπών…..

Τα νήπια κατασκευάζουν  χαριτωμένους σκαντζόχοιρους με διαφορετικούς τρόπους και μαθαίνουν το αίνιγμα του.

Οι Αλκυονίδες μέρες δεν μας ξέχασαν φέτος…… Ο ανοιξιάτικος καιρός που επικράτησε μας έδωσε την αφόρμηση να μιλήσουμε για το μύθο της Αλκυόνης και του Κήυκα και  την ευκαιρία στα  παιδιά να εκφραστούν   δημιουργικά μέσα από τα έργα τους.

Αρχικά ζωγράφισαν το μύθο αφού προηγουμένως τον παρακολουθήσαμε και τον σχολιάσαμε….

Το κάδρο -πιάτο χρωματίστηκε από τα παιδιά και στη συνέχεια έγινε η  αλκυόνα και η φωλιά της.

Η αλκυόνα σε μια διαφορετική κατασκευή……………

Τα πορτοκάλια τα οποία έχουν  στο δεκατιανό τους κάποια νήπιά μας οδηγούν στην ενασχόληση μας με το κυρίως φρούτο του Χειμώνα : το πορτοκάλι. Αποφασίζουμε λοιπόν να φτιάξουμε το δέντρο που είχαμε στο σχολείο μας, πορτοκαλιά και να ασχοληθούμε με τα φρούτα του Χειμώνα…..

Οι δραστηριότητες συνεχίζονται………….