Γιορτάζει η μαμά!!!

Μάι 20207

Όλοι πλέον γνωρίζουμε ότι η δεύτερη Κυριακή του Μάη είναι αφιερωμένη στο πρόσωπο της μητέρας ή μαμάς ή μανούλας…….Το άρθρο μας αυτό είναι αφιερωμένο στο πρόσωπο της.Από πότε όμως γιορτάζουμε τη  μητέρα;

Την πρώτη αναφορά για τη γιορτή της μητέρας τη βρίσκουμε στην Αρχαία Ελλάδα, όπου υπήρχε η γιορτή της Άνοιξης κατά την οποία λατρευόταν η μητέρα Γη, δηλαδή η μητέρα όλων των ανθρώπων και των θεών. Μετέπειτα την αντικατέστησε η θεά της γονιμότητας Ρέα η οποία ήταν κόρη της Γαίας, σύζυγος του Κρόνου και μητέρα του Δία .

Στα νεότερα χρόνια υπάρχει μια εκδοχή αποκαλούμενη “Mothering Sunday”. H 4η Κυριακή της Σαρακοστής στην Αγγλία είχε καθιερωθεί ως γιορτή προς τιμή όλων των μητέρων της Αγγλίας. Κατά τη γιορτή αυτή οι υπηρέτες που έμεναν στα σπίτια των αφεντικών τους έπαιρναν μία μέρα άδεια για να περάσουν μια μέρα με τις μητέρες τους! Με την εξάπλωση του Χριστιανισμού η γιορτή αυτή συνδέθηκε με την έννοια της Μητέρας Εκκλησίας κι έτσι οι άνθρωποι συνήθιζαν να προσφέρουν λουλούδια, φυτά και γλυκά στις μητέρες τους!

Την καθιέρωση όμως της Γιορτής της Μητέρας κάθε 2η Κυριακή του Μαΐου φαίνεται πως οφείλουμε σε μια γυναίκα με το όνομα Ann Jarvis η οποία το 1907 ξεκίνησε την προσπάθεια καθιέρωσης μιας εθνική γιορτή της μητέρας στην Αμερική, επιθυμώντας να τιμήσει τη μητέρα της που είχε πεθάνει.

Στις ημέρες μας, η Γιορτή της Μητέρας γιορτάζεται σε όλον τον κόσμο, διατηρώντας τον εμπορικό χαρακτήρα που δεν επιθυμούσε η εμπνεύστρια της αλλά συγχρόνως υπενθυμίζοντας σε όλους το σπουδαίο ρόλο της μάνας.

Μέσα από τον κόσμο της τέχνης και συγκεκριμένα μέσα από πίνακες  ζωγραφικής   Ελλήνων και ξένων  ζωγράφων θα προσπαθήσουμε να αντλήσουμε  μηνύματα  για το ρόλο και την αξία της μητέρας στη ζωή μας.

Η μητέρα όλου του κόσμου δίπλα σε μια μητέρα της καθημερινής ζωής.Μπορείτε να ζητήσετε από τα παιδιά να συγκρίνουν τα δύο πίνακες και να βρούνε  ομοιότητες -διαφορές.

Μπορείτε να παρατηρείστε και να σχολιάστε τους παρακάτω πίνακες ……

Πίνακες του Γιώργου Ιακωβίδη με τίτλο:μητρική στοργή,αντιστροφή ρόλων σχολιάστε τους και δώστε ένα δικό σας τίτλο σε αυτούς…..

Μερικά γνωμικά για τη μαμά που δείχνουν την ανεκτίμητη αξία της

Μητρότητα: όλη η αγάπη αρχίζει και τελειώνει εκεί.   Robert Browning

Η καρδιά της μάνας μοιάζει με άβυσσο που στον πυθμένα της θα βρειςπάντα συγχώρεση.    Honore de Balzac

Την αγάπη της μάνας δεν την ξεχνά κανείς!    Βίκτορ Ουγκό

Ο Θεός δεν μπορεί να είναι πανταχού παρών, για αυτό έπλασε τις μητέρες.   Τζόζεφ Ράντγιαρντ

Τίποτα δε θα σε κάνει τόσο χαρούμενη ή τόσο λυπημένη, τόσο περήφανη ή τόσο κουρασμένη, όσο η μητρότητα.

Ιδέες για να φτιάξουμε κάτι για τη μαμά μας …………..και η μαμά κάτι για τη δική της μαμά(γιαγιά).Πάρτι στοιχεία από τις παρακάτω κατασκευές και με οδηγό την φαντασία σας είμαι σίγουρη ότι θα δημιουργήσετε…….

Αφιερωμένο για όλες τις μανούλες  του κόσμου

ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ ΜΗΤΡΙΚΗ ΣΤΟΡΓΗ                                                                            ΕΡΓΑΣΙΕΣ  ΤΩΝ  ΠΑΙΔΙΩΝ

ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΙΑ!!!

Ο καιρός στο Σιδηρόκαστρο

Γέροντας Παΐσιος

Μάιος 2020
 123
45678910
11121314151617
25262728293031

Εδώ θα αναρτηθεί η περιγραφή για το σχολείο, π.χ. την ιστορία του, τους χώρους του, τις υποδομές και τον εξοπλισμό της σχολικής μονάδας.

Μαθητόκοσμος Σερρών 2023

ΜΑΘΗΤΟΚΟΣΜΟΣ

Ο Μαύρος Βράχος και τα μυστικά του

Παρέλαση 25η Μαρτίου