Αρχεία για 5 Φεβρουαρίου 2018

Επίσκεψη στο εργαστήριο των Μπαμπούγερων στο Βαμβακόφυτο

Τα πλαίσια της θεματικής ενότητας : Γνωρίζω το καρναβάλι του τόπου μου τη φετινή χρονιά προγραμματίσαμε εκπαιδευτική επίσκεψη στο χώρο- εργαστήριο όπου κατασκευάζονται οι μάσκες ,οι ενδυμασίες και όλα τα συνοδευτικά των Μπαμπούγερων. Τα Μπαμπούγερα που έχουν τη ρίζα τους στην αρχαιότητα ανήκουν στην κατηγορία των Κουδονοφόρων του ελληνικού καρναβαλιού.Τα νήπια έδειξαν ενδιαφέρον για τα ιδιαίτερα Μπαμπούγερα ήδη  από την προετοιμασία που έγινε πριν την επίσκεψη μας στο χώρο.

Γνωριμία με τη Μυθολογία και το θεό Διόνυσο από υλικό στο διαδίκτυο (Τάνια Μάνεση ).Νύμφες-Υάδες, σάτυροι πρόγονοι των Μπαμπούγερων  στην ομαδική εργασία που φτιάξαμε , με τίτλο : << Ο Διόνυσος και οι παρέα του >>

Στο χώρο του εργαστηρίου…..παρουσίαση των προσωπείων και των δερμάτων που φορούν.

Τα παιδιά δοκιμάζουν να χτυπήσουν το ταπούς  ( συμβολίζει το ξύπνημα της γης καθώς πλησιάζει η Άνοιξη )

Το ντύσιμο του Μπαμπούγερου…..

Τα παιδιά δοκιμάζουν να φορέσουν τις μάσκες…..

Ζωγραφίζουν τις εντυπώσεις τους ……..

Χαρίζουμε το αναμνηστικό της επίσκεψης μας…….

Από την ημέρα της παρουσίασης των Μπαμπούγερων στην πλατεία του χωριού.

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα  τους υπεύθυνους  για τα Μπαμπούγερα ( Γιώργο και Παύλο ) του  πολιτιστικού συλλόγου Βαμβακοφύτου ΜΟ.Λ.Ο.Β.για την ενημέρωση και τη ξενάγηση στο χώρο.

Πλανήτες -το ηλιακό μας σύστημα !

Τη φετινή σχολική  χρονιά θα ασχοληθούμε με τη θεματική ενότητα :<Οι πλανήτες >>Μία αρχική ενασχόληση με το θέμα έγινε το τελευταίο διάστημα.

Μια αρχική καταγραφή των υπαρχουσών γνώσεων των παιδιών..

Τι θέλουμε να μάθουμε ……………………..

Μια αρχική γωνιά που δημιουργήσαμε με το υλικό που έχουμε συγκεντρώσει…..

Τα νήπια φοράνε τα ειδικά γυαλιά για να δούνε τρισδιάστατα το βιβλίο με τους πλανήτες.

Δραματοποίηση των κινήσεων της γης και της σελήνης  και ο ζωοδότης ήλιος…..

Μια ομαδική εργασία : το ηλιακό μας σύστημα

Οι αστροναύτες μας στη σελήνη θα διακοσμήσουν την πόρτα μας…..

Ένα νέος πίνακας ονομάτων με  πεζά γράμματα και τα νήπια αστροναύτες.