6 Μαρτίου 2020 αρχείο

Βίντεο για την Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο

Με αφορμή την 6η Μαρτίου – Πανελλήνια Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο ανασύρουμε από το αρχείο του Σχολείου μας και παραθέτουμε το βίντεο που δημιουργήσαμε με ομάδα μαθητών και μαθητριών  μας της Α τάξης τη σχολική χρονιά 2012-2013.

Δείτε εδώ

Εκτός από την ομαδικότητα που αναπτύχθηκε κατά τη δημιουργία του βίντεο και τα μηνύματα που πέρασαν στους μαθητές και τις μαθήτριες στη σχολική εκδήλωση που διοργανώθηκε, δόθηκε η ευκαιρία να αναδειχθεί και η δουλειά που είχαν κάνει μαθητές και μαθήτριες παλιότερων σχολικών ετών στο Σχολείο μας,

και συγκεκριμένα στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος  “Ο δρόμος έχει τη δική του ιστορία – φωτογραφικό άλμπουμ” (σχ. χρ. 2006-2007)

και του πιλοτικού προγράμματος ”Αντιμετωπίζω τον εκφοβισμό στο σχολείο”  του  εργαστήριου Εξελικτικής Ψυχολογίας και Ψυχοπαθολογίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας  σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Flinders της Αυστραλίας για την ενδυνάμωση των μαθητών που θυματοποιούνται (σχ. χρ. 2011-2012).

Ωραίο είναι να συναντώνται διαγενεακά οι μαθητές και οι μαθήτριες μας και να παράγουν έργο!!!

Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο.
Η ημέρα αυτή αποτελεί μια αφορμή για εκπαιδευτικούς, μαθητές/τριες και γονείς των σχολείων όλης της χώρας να ανταλλάξουν σκέψεις, πληροφορίες και ιδέες και να ενεργοποιηθούν δράσεις ευαισθητοποίησης για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και εκφοβισμού που εκδηλώνεται μεταξύ και εναντίον των μαθητών/τριών, ώστε να περιοριστούν οι δίαυλοι εκδήλωσης της βίας στη ζωή των ανηλίκων και να αποτραπούν οι αρνητικές συνέπειες στις διαπροσωπικές τους σχέσεις.
Το βίντεο απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης κυρίως και βασικός σκοπός του είναι να τους ευαισθητοποιήσει σχετικά με το σχολικό εκφοβισμό, ώστε να εξαλειφθεί το φαινόμενο.
Η φωτογραφία του άρθρου απεικονίζει το αεροπανώ που αναρτήσαμε σήμερα το πρωί στο προαύλιο του Σχολείου μας για την ευαισθητοποίηση των μαθητών και μαθητριών.
Για τον ίδιο λόγο τοποθετήθηκε σε όλες τις τάξεις η παρακάτω αφίσα.