7 Μαρτίου 2020 αρχείο

Προγράμματα Αγωγής Σταδιοδρομίας σχ. χρ. 2007-2008, 2008-2009, 2009-2010

Ας μη χαθούν οι μαθητικές εργασίες που υλοποιήθηκαν στο πλαίσιο Προγραμμάτων Αγωγής Σταδιοδρομίας.

……..

Όλο το υλικό που συγκεντρώσαμε κατά την υλοποίηση των Προγραμμάτων Αγωγής Σταδιοδρομίας τις σχ. χρ. 2007-2010 το παραθέτουμε εδώ:

Τριτογενής τομέας της παραγωγής – Γνωρίζω τα επαγγέλματα και τους χώρους εργασίας

Λήψη αρχείου

Αποκτώ ικανότητες και δεξιότητες για το σύγχρονο εργασιακό περιβάλλον

Λήψη αρχείου

Σπουδάζω στον τόπο μου – Γνωριμία με τις σχολές και τα τμήματα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης που υπάρχουν στη Λάρισα

Σύγχρονα επαγγέλματα – Σύγχρονο εργασιακό περιβάλλον

Λήψη αρχείου

Εκπαιδευτικές διέξοδοι μετά το γυμνάσιο

Λήψη αρχείου

Γνωριμία με τις ειδικότητες εκπαιδευτικών στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση

Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης σχ. χρ. 2012-2013

Ας μη χαθούν οι μαθητικές εργασίες που υλοποιήθηκαν στο πλαίσιο Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων.

….

Τη σχολική χρονιά 2012-2013 υλοποιήσαμε το πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης

Ενέργεια : ενημερώνομαι, ευαισθητοποιούμαι, εξοικονομώ

με μαθητές και μαθήτριες της Α τάξης.

Όλη η μαθητική εργασία:

Λήψη αρχείου

Κι ένα βίντεο με όλες τις δράσεις, εδώ: https://www.dropbox.com/s/kgde6pm7k08vk2h/%CE%A0%CE%95%CE%A1%CE%99%CE%92%CE%91%CE%9B%CE%9B%CE%9F%CE%9D%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%97%20%CE%9F%CE%9C%CE%91%CE%94%CE%91%202012%202013.flv?dl=0

Πολιτιστικά προγράμματα σχ. χρ. 2006-2007

Ανήκουν στη σχολική μας κοινότητα.

Τη σχολική χρονιά 2006-2007 μαθητές,μαθήτριες και εκπαιδευτικοί του Σχολείου μας υλοποιήσαμε τα πολιτιστικά προγράμματα:

Ο δρόμος έχει τη δική του ιστορία – Τοπωνυμικός κατάλογος οδών Νέας Σμύρνης Λάρισας

Ο δρόμος έχει τη δική του ιστορία – Φωτογραφικό άλμπουμ

Πολιτιστικά προγράμματα σχ. χρ. 2005-2006

….

Κατά  το  σχολικό  έτος  2005 – 2006 μαθητές, μαθήτριες  και καθηγητές του σχολείου μας υλοποιήσαμε πρόγραμμα  πολιτιστικών  θεμάτων  και  καλλιτεχνικών αγώνων  με  θέμα :

« ΠΑΡΟΙΜΙΕΣ  και  ΠΟΛΥΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟΤΗΤΑ »

Κάνοντας κλικ στο σύνδεσμο 3.500 παροιμίες ταξινομημένες αποκαλύπτονται.

Η ίδια ομάδα συμμετείχε και στο πολιτιστικό πρόγραμμα

”ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΟΙΜΙΕΣ”

Το πολιτιστικό πρόγραμμα ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΟΙΜΙΕΣ είναι μια ταινία διάρκειας 15΄ που δημιουργήθηκε από τους μαθητές και τις μαθήτριες που συμμετείχαν και στο πολιτιστικό πρόγραμμα ΠΑΡΟΙΜΙΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟΤΗΤΑ.

Χρησιμοποιήθηκε ερασιτεχνική κάμερα και το πρόγραμμα movie maker. Τα γυρίσματα έγιναν τόσο στο σχολείο όσο και σε γειτονικό καφέ που σύχναζαν τα παιδιά αλλά και στο πάρκο της Αγίας Μαρίνας. Σενάριο, σκηνοθεσία, ρόλοι ήταν δουλειά των παιδιών. Οι συμμετέχοντες καθηγητές είχαν ρόλο υποστηρικτικό κυρίως ως προς το τεχνικό μέρος.

Η ταινία  προβλήθηκε στο μαθητικό φεστιβάλ βίντεο που έγινε στο Χατζηγιάννειο Πνευματικό Κέντρο στις 4 και 5 Μαΐου 2006 και απέσπασε 3 διακρίσεις :

• Μουσικής
  • Κινηματογραφικών εφφέ
  • Απόδοσης τίτλων

Στη συνέχεια έγινε προβολή της σε όλη τη σχολική κοινότητα στα πλαίσια των σχολικών εκδηλώσεων της λήξης της σχολικής χρονιά

Προγράμματα Αγωγής Υγείας σχ. χρ. 2012-2013

Ανήκουν στη σχολική μας κοινότητα.

Τη σχολική χρονιά  2012-2013 μαθητές και μαθήτριες της Γ τάξης και εκπαιδευτικοί  υλοποιήσαμε προγράμματα αγωγής υγείας

με τίτλους:

Εθελοντισμός : ενημέρωση, ευαισθητοποίηση, δράση

Από την ευαισθητοποίηση στην πράξη : Δράσεις εθελοντισμού στο σχολείο μας

Τις μαθητικές εργασίες δείτε εδώ: