Μαρ 06

Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο.
Η ημέρα αυτή αποτελεί μια αφορμή για εκπαιδευτικούς, μαθητές/τριες και γονείς των σχολείων όλης της χώρας να ανταλλάξουν σκέψεις, πληροφορίες και ιδέες και να ενεργοποιηθούν δράσεις ευαισθητοποίησης για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και εκφοβισμού που εκδηλώνεται μεταξύ και εναντίον των μαθητών/τριών, ώστε να περιοριστούν οι δίαυλοι εκδήλωσης της βίας στη ζωή των ανηλίκων και να αποτραπούν οι αρνητικές συνέπειες στις διαπροσωπικές τους σχέσεις.
Το βίντεο απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης κυρίως και βασικός σκοπός του είναι να τους ευαισθητοποιήσει σχετικά με το σχολικό εκφοβισμό, ώστε να εξαλειφθεί το φαινόμενο.
Η φωτογραφία του άρθρου απεικονίζει το αεροπανώ που αναρτήσαμε σήμερα το πρωί στο προαύλιο του Σχολείου μας για την ευαισθητοποίηση των μαθητών και μαθητριών.
Για τον ίδιο λόγο τοποθετήθηκε σε όλες τις τάξεις η παρακάτω αφίσα.