17 Απριλίου 2019 αρχείο

Διδακτική επίσκεψη της Α και Γ τάξης στο Διαχρονικό Μουσείο Λάρισας

Μαθητές και μαθήτριες της Α και Γ τάξης του Σχολείου μας συμμετείχαν σήμερα, 17 Απριλίου 2019, σε διδακτική επίσκεψη στο Διαχρονικό Μουσείο Λάρισας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες, με μια ζωντανή αφήγηση, παρατηρώντας τα 2000 περίπου εκθέματα και ακούγοντας τον ξεναγό κ. Βαλωμένο, για το θεσσαλικό χώρο διαχρονικά, από την Παλαιολιθική Εποχή μέχρι την Οθωμανική περίοδο, κατανόησαν τη θεσμική οργάνωση των κοινωνιών και την πορεία που προηγήθηκε προς την οργάνωση αυτή.

Η επίσκεψη έδωσε την ευκαιρία να συνδυάσουν τις γνώσεις που παίρνουν στο Σχολείο με τα εκθέματα και τον πολιτισμό της περιοχής που ζουν και να ευαισθητοποιηθούν για την αξία της προστασίας της πολιτιστικής μας κληρονομιάς.

Το ίδιο πρόγραμμα θα παρακολουθήσει αύριο η Β τάξη του Σχολείου μας.

Διδακτική επίσκεψη της Β τάξης στη Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας

Πενήντα πέντε μαθητές από το 11ο Γυμνάσιο Λάρισας υποδέχθηκε σήμερα το πρωί -17 Απριλίου 2019 – η Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας–Μουσείο Γ.Ι. Κατσίγρα.

Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στην έκθεση «Αντώνιος Γαλερίδης. Δώρημα καρδιάς» από τον Βαγγέλη Ρηγόπουλο εκ μέρους της Φωτοθήκης Λάρισας του Ομίλου Φίλων της Θεσσαλικής Ιστορίας. Η έκθεση περιλαμβάνει εικονογραφημένα επιστολικά δελτάρια και φωτογραφίες από τη συλλογή του Αντώνη Γαλερίδη. Η συλλογή, η οποία συγκεντρώθηκε με πάθος και αγάπη, ενέχει τη σημαντικότητα ενός μοναδικού αρχείου τεκμηρίωσης και μελέτης της τοπικής ιστορίας.

Οι μαθητές, επίσης, ξεναγήθηκαν από τον Γιάννη Χριστάκη στην επανασχεδιασμένη μόνιμη Συλλογή Κατσίγρα, η οποία προτείνει μια νέα ‘αφήγηση’ όπου πρωταγωνιστούν ο τόπος και οι άνθρωποι στην ιστορική εξέλιξη των μεταξύ τους σχέσεων. Τα έργα τέχνης δεν αντιμετωπίζονται μόνο ως φορείς αισθητικής αξίας, αλλά και ως πολύτιμη πηγή πληροφοριών για την οργάνωση των κοινωνικών σχέσεων, καθώς και την αλληλεπίδραση των ανθρώπων με το φυσικό και δομημένο περιβάλλον.

Το ίδιο πρόγραμμα θα παρακολουθήσει αύριο η Α και Γ τάξη του Σχολείου μας.

Επιστολή προς τους γονείς και κηδεμόνες ενόψει της Ηλεκτρονικής Αίτησης Εγγραφής-Δήλωσης Προτίμησης μαθητών/τριών για το σχολικό έτος 2019-2020

Αποτέλεσμα εικόνας για ηλεκτρονικες εγγραφες μαθητων

Με το 61325/ΓΔ4/17-4-2019 έγγραφο του ΥΠΠΕΘ ενόψει της Ηλεκτρονικής Αίτησης Εγγραφής-Δήλωσης Προτίμησης μαθητών/τριών για το σχολικό έτος 2019-2020 ενημερώνονται οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών της Γ τάξης με επιστολή που θα λάβουν μέσω των παιδιών τους για τα εξής:

Οι εγγραφές-ανανεώσεις εγγραφών-μετεγγραφές των μαθητών/τριών στα Δημόσια Λύκεια, Α΄, Β΄, Γ΄ τάξη ημερησίου και Α΄, Β΄, Γ΄ και Δ΄ τάξη εσπερινού, (ΓΕ.Λ./ΕΠΑ.Λ.) για το σχολικό έτος 2019-20 θα πραγματοποιηθούν ηλεκτρονικά μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές. Προκειμένου να αποφευχθούν εγκαίρως τυχόν προβλήματα, σας επισημαίνουμε τα ακόλουθα:

 Ο κηδεμόνας που θα υποβάλει ηλεκτρονικά την αίτηση με κωδικούς ΓΓΠΣ (taxis) θα πρέπει να είναι αυτός/ή που έχει δηλωθεί ως κηδεμόνας στο σχολείο. Σε αντίθετη περίπτωση, παρακαλείστε: α. να προβείτε σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες προκειμένου να αποκτήσετε
κωδικούς ΓΓΠΣ (taxis) ή β. να πραγματοποιήσετε την αλλαγή στοιχείων του κηδεμόνα άμεσα, δηλώνοντας ως κηδεμόνα τον γονέα/κηδεμόνα που διαθέτει κωδικούς ΓΓΠΣ (taxis). Η αλλαγή θα γίνει στο σχολείο όπου φοιτά τώρα ο/η μαθητής/τρια, μετά από επικοινωνία με τη σχολική
μονάδα.
 Η διεύθυνση κατοικίας βάσει της οποίας θα εγγραφεί-κατανεμηθεί ο μαθητής/τρια είναι αυτή η οποία έχει δηλωθεί στο σχολείο και έχει καταχωριστεί στο πληροφοριακό σύστημα Myschool. Σε περίπτωση που δεν κατοικείτε πλέον στην ίδια διεύθυνση, παρακαλείστε να επικοινωνήσετε έγκαιρα για την αλλαγή με τη σχολική μονάδα όπου φοιτά τώρα ο/η μαθητής/τρια και να προσκομίσετε τα σχετικά δικαιολογητικά που θα σας ζητήσουν.
 Η ακριβής ημερομηνία γέννησης του/της μαθητή/τριας είναι αυτή η οποία έχει ήδη δηλωθεί στο σχολείο και έχει καταχωριστεί στο πληροφοριακό σύστημα Myschool. Αν υπάρχει θέμα διόρθωσης, παρακαλείστε να την πραγματοποιήσετε άμεσα στο σχολείο όπου φοιτά τώρα
ο/η μαθητής/τρια μετά από επικοινωνία με τη σχολική μονάδα η οποία θα σας ενημερώσει για τις απαραίτητες διαδικασίες.
Σε περίπτωση εγγραφής στην Α΄ τάξη ΓΕ.Λ. ή ΕΠΑ.Λ. μαθητών/τριών που τώρα φοιτούν στην Γ΄ τάξη Ειδικού Γυμνασίου ή Δ΄ τάξη Γυμνασίου Ενιαίου Ειδικού Επαγγελματικού ΓυμνασίουΛυκείου, ισχύουν τα ανωτέρω. Επίσης, για περισσότερες διευκρινίσεις παρακαλείστε να επικοινωνήσετε με τη σχολική μονάδα όπου φοιτά τώρα ο/η μαθητής/τρια.
Για τις λεπτομέρειες της διαδικασίας και του χρόνου εγγραφής θα ενημερωθείτε με νεότερη εγκύκλιο.
Παρακαλούμε για τις άμεσες ενέργειές σας προκειμένου να πραγματοποιηθούν απρόσκοπτα οι εγγραφές των μαθητών/τριών για το σχολικό έτος 2019-20.

Δείτε το έγγραφο του ΥΠΠΕΘ εδώ: ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΓΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ