22 Απριλίου 2019 αρχείο

Διδακτική επίσκεψη της Α & Γ τάξης στη Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας

Στιγμιότυπα από την επίσκεψη πενήντα τεσσάρων μαθητών του 11ου Γυμνασίου Λάρισας την Πέμπτη 18 Απριλίου στη Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας–Μουσείο Γ.Ι. Κατσίγρα.

Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στην περιοδική έκθεση «Αντώνιος Γαλερίδης. Δώρημα καρδιάς» από τον Γιώργο Γραβάνη της Φωτοθήκης Λάρισας. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τη σπουδαία ιδιωτική συλλογή του Αντώνη Γαλερίδη, η οποία περιλαμβάνει εικονογραφημένα επιστολικά δελτάρια και φωτογραφίες περιοχών της Θεσσαλίας.

Επίσης, τα παιδιά ξεναγήθηκαν στην επανασχεδιασμένη μόνιμη Συλλογή Κατσίγρα από τον Γιάννη Χριστάκη. Ο νέος τρόπος παρουσίασης της συλλογής παρέχει μια αφήγηση ανοιχτή στην πρόσληψη, στην οποία πρωταγωνιστούν ο τόπος και οι άνθρωποι στην ιστορική εξέλιξη των μεταξύ τους σχέσεων από τον 19ο μέχρι τα μέσα κυρίως του 20ού αιώνα.

Πηγή: Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας- Μουσείο Γ.Ι. Κατσίγρα