16 Απριλίου 2019 αρχείο

Εκπαιδευτική επίσκεψη στη Λίμνη Πλαστήρα

Την Παρασκευή 5 Απριλίου 2019  η Γ΄ τάξη του Σχολείου μας επισκέφτηκε τον υδροηλεκτρικό σταθμό της ΔΕΗ στην Καρδίτσα ,το Φράγμα , τη λίμνη Πλαστήρα και την Ι. Μονή Κορώνης.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες  στο σταθμό της ΔΕΗ είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν αναλυτικά   για την ιστορία και  την κατασκευή   του  σημαντικού έργου του Φράγματος στον ποταμό Μέγδοβα που βοήθησε ολόκληρη την περιοχή.

Στη συνέχεια στο δρόμο περιμετρικά είδαν την όμορφη τεχνητή λίμνη που δημιουργήθηκε μετά την κατασκευή του Φράγματος και απόλαυσαν το τοπίο της ορεινής περιοχής.

Μετά επισκέφτηκαν  το μεγάλης ιστορικής και θρησκευτικής σπουδαιότητας μοναστήρι, της Παναγίας Κορώνας, που βρίσκεται σε υψόμετρο 800μ, με τον πλούσιο εικονογραφικό διάκοσμο και τα σημαντικά κειμήλια.

Η διδακτική επίσκεψη έκλεισε με περιήγηση στην πόλη της Καρδίτσας και πολλά χαμόγελα.

Εργαστήριο παρασκευής σαπουνιών

Οι μαθητές και οι μαθήτριες στο μάθημα της τεχνολογίας Γ τάξης ερευνούν, πειραματίζονται, εξοικειώνονται με τη διαδικασία της έρευνας στην παραγωγική διαδικασία, προσεγγίζουν βιωματικά τη γνώση.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γ3 με την καθηγήτριά τους κ. Σ. Αποστολίνα εξοικειώθηκαν  με την τεχνολογική έρευνα και εφάρμοσαν απλές ερευνητικές διαδικασίες σε εργαστήριο παρασκευής σαπουνιών.