Πρόγραμμα E-Twinning “Little Helen plays with us and learns!!!#STEM3

Το πρόγραμμα E-Twinning “Little Helen plays with us and learns!!!#STEM3” έχει ως στόχο να γνωρίσουν τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί τα παραδοσιακά παιχνίδια των χωρών –εταίρων του προγράμματος ,καλλιεργώντας και αναπτύσσοντας  ταυτόχρονα τις επικοινωνιακές και κοινωνικές τους δεξιότητες και την . πολυπολιτισμική τους  συνείδησης . Τα παραδοσιακά παιχνίδια θα βοηθήσουν επίσης στην ευαισθητοποίηση και το αίσθημα ευθύνης  όλων σε θέματα που αφορούν την πολιτιστική και φυσική κληρονομιά των συμμετεχόντων χωρών .Τα σχολεία -εταίροι ιδρυτές του πρότζεκτ είναι το 23 Νηπιαγωγείο Σταυρούπολης ,στη Θεσσαλονίκη και το Agroupamento de Escolas D.Lourenco Vicente από τη Lourinha  της Πορτογαλίας και τα υπόλοιπα 37 σχολεία -εταίροι  είναι από την Ελλάδα ,Πορτογαλία ,Ρουμανία και Τουρκία .Το πρόγραμμα θα υλοποιηθεί από τον Ιανουάριο ως και τη λήξη τους σχολικού έτους 2022-2023

Το πρώτο παιχνίδι που εξεργαστήκαμε στο νηπιαγωγείο μας ήταν «Η μικρή Ελένη κάθεται και κλαίει»(Little Helen sits and cries ) Τα παιδιά έπαιξαν τη μικρή Ελένη ,αποτύπωσαν στο χαρτί τη θέση των παιδιών στο συγκεκριμένο παιχνίδι ,έδωσαν μορφή με τη φαντασία τους σε  κλειστές γραμμές, ζωγράφισαν ανοιχτές και κλειστές γραμμές συνεργατικά δημιουργώντας ένα πίανακα ζωγραφικής , σειραθέτησαν τα στάδια του παιχνιδιού και έπαιξαν διαδραστικά ηλεκτρονικά παιχνίδια !!!

Βιωματικό Εργαστήριο από την “Πρόταση Ζωής”.

Ένα σημαντικό βιωματικό εργαστήριο για τη δημιουργία υγειών σχέσεων μεταξύ μαθητών και εκπαιδευτικών με τίτλο   “Εγώ και οι άλλοι -Συνυπάρχουμε αρμονικά” υλοποιήθηκε στο νηπιαγωγείο μας από την κ.Σοφία Μητρίτσια,Κοινωνική Ανθρωπολόγο και Επιστημονικό Στέλεχος της Πρότασης Ζωής Π.Ε Μαγνησίας  .Η κ. Μητρίτσια με ήρεμη φωνή ,βοήθησε τα παιδιά να χαλαρώσουν και στη συνέχεια με μια φανταστική αφήγηση τα ταξίδεψε στη χώρα των χαρούμενων παιδιών στην πλάτη ενός γλάρου .Ακολούθησε  συζήτηση για τη φιλία ,για την αγάπη ,το σεβασμό και τα παιδιά ζωγράφισαν τους φίλους τους και τι τους αρέσει να κάνουν όλοι μαζί σαν παρέα .Στο τέλος όλοι μαζί δημιούργησαν τη συνταγή της αγαπημένης παρέας και υποσχέθηκαν πως θα προσπαθούν καθε μέρα να εφαρμόζουν όλα όσα περιέχει η καταπληκτική αυτή συνταγή !!!

Επίσκεψη της Β΄τάξη του 26ου Δημ. Σχολείου Βόλου στο Μουσείο μας!!!

Οι μαθητές/τριες της Β’ τάξης του 26ου Δημοτικού Σχολείου Βόλου συνοδευόμενα από τη δασκάλα τους κ. Ανδρονίκη Γεωργαλή επισκέφτηκαν και ξεναγήθηκαν στο λαογραφικό μας μουσείο την Παρασκευή 27-1-2023.

Στη συνέχεια  παρακολούθησαν παράσταση Καραγκιόζη από τους μαθητές μας της Ε και Στ ΄τάξης του 7ου Δημοτικού  Σχολείου Ν.Ιωνίας συμμετέχοντας και τα ίδια με  αυτοσχέδιους ρόλους ,έπαιξαν σκάκι με τον κ. Θανάση Κουτίδη,τον Προϊστάμενο του Δημοτικού Σχολείου ,και Πινγκ Πόνγκ με τους μαθητές μας.

Η πόλη μας και το νηπιαγωγείο μας !!!

Μέσα από ένα βίντεο που δημιουργήθηκε για τα e-twinning προγράμματα , “Little Helen plays with us and learns !!!STEM3 ” και “Our Little Scientists” και για το παγκόσμιο πρόγραμμα “Let’s make a better world ” που υλοποιούμε για το φετινό σχολικό έτος 2022-2023 ,παρουσιάζουμε στους εταίρους φίλους μας την πόλη μας ,το προάστιό μας και το νηπιαγωγείο μας .

“Το μαγικό γάντι -ένα Ουκρανικό παραμύθι για πολλές δράσεις!!!”

“Το μαγικό γάντι” είναι ένα παραδοσιακό Ουκρανικό παραμύθι που βοηθάει τα παιδιά μα και όλους τους μεγάλους  να κατανοήσουν πως όλοι έχουμε ανάγκη από κατανόηση ,αγάπη και προστασία ,όσο διαφορετικοί κι αν είμαστε.Το παραμύθι εξελίσσεται σε ένα χιονισμένο δάσος όπου ένας κύριος  με το σκύλο του βγήκε  βόλτα αλλά χωρίς να το καταλάβει του έπεσε το ένα του γάντι στο χιόνι  .Τα ζωάκια του δάσους (ένα ποντικάκι ,ένας βάτραχος ,ένα λαγουδάκι ,μια αλεπού ,ένας λύκος ,ένα αγριογούρουνο και τέλος μια αρκούδα )   έψαχναν να βρουν κάποιο μέρος για να προστατευθούν,όταν πρώτο  εντόπισε το γάντι το  μικρό ποντικάκι και τρύπωσε μέσα .Στη συνέχεια ένα-ένα τα ζωάκια ζητούσαν από όσα ήταν ήδη μέσα στο γάντι, να βρουν κι εκείνα λίγη ζεστασιά και προστασία από το κρύο . Κανένα ζωάκι δε σκέφτηκε μόνο τον εαυτό του και κανένα ζωάκι δε φοβήθηκε τα υπόλοιπα παρόλο που ήταν διαφορετικά και μερικά και πιο άγρια ,αλλά όλα κατανοούσαν πως είχαν ανάγκη για προστασία και φροντίδα.Βέβαια στο τέλος αναγκάστηκαν να το αφήσουν καθώς  ο κύριος με το σκύλο του επέστρεψαν να το πάρουν .Όμως έστω και για λίγο έβνιωσαν πως είχαν βρει μια ζεστή γωνιά για το ψχειμώνα αλλά συνάμα και πολλές ζεστές καρδιές   (Το παραμύθι μπορεί να το παρακολουθήσει ή να το διαβάσει σε pdf που υπάρχει στο διαδίκτυο )

Εμείς το διαβάσαμε ,υλοποιήσαμε  πολλές δραστηριότητες γλώσσας ,μαθηματικών παιχνίδια με το ρομποτάκι beebot ,τη μελισσούλα μας ,κατασκευάσαμε το γάντι που φιλοξένησε όλα τα ζωάκια και  το δραματοποιήσαμε με μεγάλη επιτυχία .Τα παιδιά βίωσαν την κάθε στιγμή της εξέλιξης της ιστορίας καθώς με μαγικό τρόπο μεταμορφώθηκαν στα ζωάκια που ζητούσαν μια γωνιά ζεστή εκείνη την κρύα μέρα του Χειμώνα .

“Τα ρούχα του Χειμώνα άλλοτε και τώρα”

Η ενασχόλησή μας με το Χειμώνα συνεχίστηκε με την υποθεματική “Τα ρούχα του Χειμώνα”.Αφορμή στάθηκε το παιχνιδοτράγουδο “Γάντι ,κασκόλ,σκουφί “που παίξαμε με τα παιδιά .Συζητήσαμε για τις πρώτες ύλες και την προέλευσή τους ,κατασκευάσαμε τα δικά μας ρούχα ,παίξαμε παιχνίδια γλώσσας ,μαθηματικών ,ρομποτικής ,συγκρίναμε το παρελθόν με το παρόν ,τα είδη ρουχισμού που χρησιμοποιούσαν παλιότερα οι ανθρωποι για να ντυθούν ,να στολίσουν τα σπίτια τους ,να ζεσταθούν τις κρύες μέρες και νύχτες του χειμώνα αλλά και τον τρόπο κατασκευής τους και διαπιστώσαμε πως πολλά από αυτά υπάρχουν ακόμη σε πολλά σπίτια .Παίξαμε με αυτά τα αντικείμενα και γίναμε οι καθημερινοί άνθρωποι του παρελθόντος .Βάψαμε μαλλί με υλικά της φύσης όπως έκαναν άλλοτε και με νερομπογιές και συγκρίναμε τα αποτελέσματα του πειράματός μας .Σε όλα τα παραπάνω μας βοήθησε πολύ το λαογραφικό μουσείο του νηπιαγωγείου μας ,στο οποίο υλοποιήσαμε ένα μέρος του προγράμματός μας .

Κρύο πολύ ….κρύο πολύ …ήρθε ο Χειμώνας παιδιά!!!