28η Οκτωβρίου

Στα πλαίσια του εορτασμού της επαιτείου για την 28η Οκτωβρίου  επεξεργαστήκαμε τα θέματα :

Πόλεμος -Ειρήνη , η σημαία μας και το  Όχι

Πόλεμος και Ειρήνη

Τα παιδιά με το δικό τους μοναδικό τρόπο αποδίδουν τον Πόλεμο και  την Ειρήνη

Παιχνίδια με τις σημαίες

Βρίσκουμε τα ζευγάρια                                                                      Ποια  χρώματα έχει η σημαία που κοιτώ;

Το Όχι

Τα παιδιά παρατηρούν το φωτογραφικό υλικό για την 28η Οκτωβρίου και στη συνέχεια σε ζευγάρια διηγούνται τα γεγονότα της 28ης Οκτωβρίου στην ολομέλεια

Οι Έλληνες πολεμούν πάνω στην Πίνδο….

φωνάζοντας   “ΑΕΡΑ”

και κρατώντας την Ελληνική σημαία

Η 28η Οκτωβρίου μέσα από τα μάτια των παιδιών

Διάκριση σε Διαγωνισμό Τεχνών !!!

Μεγάλη η χαρά για το νηπιαγωγείο μας, καθώς ο μαθητής μας Βασίλης Στεργίου –πλέον μαθητής της Α΄ Δημοτικού του συστεγαζόμενου 7ου Δημοτικού Σχολείου Νέας Ιωνίας ,απέσπασε το Γ΄ βραβείο ζωγραφικής για το έργο του «Η Σημαία του Ρήγα» στον Πανελλήνιο Επετειακό Διαγωνισμό Τεχνών που διοργανώθηκε από το Δήμο Ρήγα Φεραίου με υπεύθυνη διοργανώτρια ,την κ. Καλλιόπη Μακρυνάσιου ,στο πλαίσιο εορτασμού των 200 χρόνων από την έναρξη της Επανάστασης του 1821 .

Ο μικρός μας Βασίλης ζωγράφισε τη Σημαία του Ρήγα ,πέρσι ,κατά την υλοποίηση μαζί με την αγαπημένη συνάδελφο Νταίση Ευαγγέλου στο διαδικτυακό μας νηπιαγωγείο , του προγράμματος «Αναπολώντας το παρελθόν, ζούμε το Παρόν ,ατενίζουμε το Μέλλον ,ταξιδεύοντας με τη Χάρτα του Ρήγα.»

Ο Δήμαρχος Ρήγα Φεραίου, κ. Νασίκας βράβευσε το Βασιλάκη στις 30 Σεπτεμβρίου 2021 για το έργο του αλλά και το νηπιαγωγείο μας για τη συμμετοχή με έργα ζωγραφικής όλων των περσινών μαθητών μας ,τα οποία θα παρουσιαστούν ,όπως ανακοίνωσε, και στην ιστοσελίδα του Δήμου το προσεχές διάστημα .

Ο Βασίλης αποφάσισε και χάρισε το έργο του στο Μουσείο του Ρήγα Φεραίου ,με την παρότρυνση των γονιών του ,Αθηνάς και Κώστα ,ενώ ο κ. Νασίκας μας δώρισε ένα αντίγραφο της Σημαίας του Ρήγα για το νηπιαγωγείο μας .

Η περσινή χρονιά ήταν δύσκολη για όλους μας ,αλλά εμείς έχοντας συμπαραστάτες τους γονείς ,καταφέραμε με την κ. Νταίση και κάναμε το μάθημα ,έστω και μέσα από την πλατφόρμα του webex ,παιχνίδι και χαρά για όλους μας και τους ευχαριστούμε από καρδιάς που ήταν κοντά μας .