ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!

Την Παρασκευή, 7 Απριλίου, αποχαιρετήσαμε το σχολείο μας για τις διακοπές των γιορτών του Πάσχα με δραστηριότητες, κατασκευές, επισκέψεις και διασχολικούς αγώνες.

Το πρωί, τα παιδιά της Δ τάξης μας είπαν τα κάλαντα του Λαζάρου κρατώντας καλαθάκια με λουλούδια και τα παραδοσιακά λουλουδένια στεφάνια. Η μικρή μπάντα από την Ε τάξη, πρώτα έπαιξε τα κάλαντα στο σχολείο και  μαζί με τα παιδιά της τάξης, επισκέφτηκαν τη Βιβλιοθήκη, το Μουσείο, το Γυμνάσιο  και τα γειτονικά μαγαζιά για «να τα πούνε».

Ένας δημιουργικός αέρας φύσηξε και όλες οι τάξεις γέμισαν με όμορφες πασχαλινές κατασκευές. Καλαθάκια, φαναράκια, λαμπάδες, βαμμένα αυγά, στεφάνια, κάρτες ευχών, χελιδόνια κ.ά. διακόσμησαν τις αίθουσες και έφεραν χαρά και προσμονή για τη μεγάλη γιορτή της Ανάστασης.

Είχαμε και επισκέψεις: το γειτονικό νηπιαγωγείο που μας είπε τα κάλαντα και αντάλλαξε δώρα με τις τάξεις της Πρώτης, καθώς και το 12ο δημοτικό  με το οποίο αγωνίστηκαν οι μαθητές  της Ε και Στ τάξεων σε αγώνες μπάσκετ και ποδοσφαίρου.

Σας στέλνουμε τις πιο θερμές ευχές μας μέσα από το βίντεο

Κατηγορίες: Δραστηριότητες, Επικαιρότητα. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.