Εορτασμός 25ης Μαρτίου 1821

Με εθνική υπερηφάνεια εορτάσαμε την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821 και ταυτόχρονα, με θρησκευτική ευλάβεια, τον Ευαγγελισμό της Υπεραγίας Θεοτόκου, στο σχολείο μας. Στην γιορτή έλαβαν μέρος οι μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης, καθώς και κάποιοι από τους μαθητές της Γ΄και Δ΄τάξης. Μονάχα στην Ελλάδα ταίριαξε η φωνή του αγγέλου με τη φωνή του σκλαβωμένου και του επαναστατημένου Έλληνα. Ο εορτασμός της επετείου της 25ης Μαρτίου 1821, είναι ο ελάχιστος φόρος τιμής και ευγνωμοσύνης στους πρόγονους μας,  που με απλότητα προσέφεραν την ίδια τους την ζωή , « για του Χριστού την πίστη την Αγία και της Πατρίδας την…Συνέχεια ανάγνωσης Εορτασμός 25ης Μαρτίου 1821

3ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής Κεντρικής Μακεδονίας.

Την Τρίτη 28/3/2011 ολοκληρώθηκε με επιτυχία το προσυνέδριο Πέλλας στο Πνευματικό Κέντρο Γιαννιτσών. Όλες οι εργασίες των μαθητών τόσο των Γυμνασίων όσο και των Δημοτικών Σχολείων της περιοχής μας ήταν εξαιρετικές. Οι μαθητές της Ε΄ τάξης του σχολείου μας παρουσίασαν την εργασία: «Ηλεκτρικό Κύκλωμα – Διακόπτης» Φυσική Ε΄ τάξης, με μεγάλη επιτυχία και είναι άξιοι συγχαρητηρίων. Μπράβο σας παιδιά!!! Προσεχώς θα αναρτηθεί και το βίντεο της παρουσίασης.

ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ

Στο χωριό μας, Παραλίμνη, δημιουργήθηκε πριν από τριάντα περίπου χρόνια ένας πολιτιστικός σύλλογος που ονομάζεται “ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΟΝΤΙΩΝ Ο ΠΛΑΤΩΝ”. Η σημασία  της δημιουργίας του συλλόγου είναι πολύ μεγάλη για τους πολίτες του χωριού γιατί αναβιώνουν και μαθαίνουν τα ήθη και έθιμα των προγόνων μας, όπως τραγούδια και ποντιακούς χορούς. Δημοσιογραφική ομάδα Ε΄τάξης.

Επιτραπέζια παιχνίδια.

ΝΤΑΜΑ Κλικ ΕΔΩ για να παίξεις σ’ όλη την οθόνη. Στόχος παιχνιδιού : Οι παίκτες προσπαθούν να μαζέψουν τα πούλια του αντίπαλου ή να εμποδίσουν όλες τις πιθανές του κινήσεις. Προετοιμασία παιχνιδιού : Οι παίκτες κάθονται απέναντι και τοποθετούν το ταμπλό ανάμεσα τους ώστε κάθε παίκτης να έχει στα αριστερά του ένα μαύρο γωνιακό τετράγωνο πεδίο. Οι παίκτες επιλέγουν το χρώμα τους και τα 12 πούλια του χρώματος τους. Τα πούλια τοποθετούνται έτσι στο ταμπλό ώστε οι πρώτες τρεις σειρές και των δυο πλευρών του ταμπλό να είναι γεμάτες [ στα μαύρα τετράγωνα ].Ο παίκτης με τα λευκά πούλια ξεκινάει…Συνέχεια ανάγνωσης Επιτραπέζια παιχνίδια.

Επιτραπέζια παιχνίδια.

“ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ” ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ: Ο πίνακας τοποθετείται στο κέντρο του τραπεζιού, το ζάρι και τα πιόνια τοποθετούνται στην μέση του πίνακα, στην αφετηρία. Οι παίκτες χωρίζονται σε τέσσερις ομάδες, που χρειάζεται να είναι ισάριθμες και αποφασίζουν πια ομάδα θα παίξει πρώτη. Κάθε κάρτα έχει δύο όψεις και αναγράφονται 4 θέματα. Το κάθε θέμα έχει μια ερώτηση για τον κόσμο και από κάτω έχει την απάντηση. Τις τοποθετούμε με τα θέματα προς τα κάτω για να μην δουν την απάντηση οι άλλες ομάδες, τις ανακατεύουμε και τις αφήνουμε στην δεξιά μεριά του πίνακα. Ρίχνουμε το ζάρι και πηγαίνουμε όσα…Συνέχεια ανάγνωσης Επιτραπέζια παιχνίδια.