Ελάτε να χορέψουμε!

Το Σάββατο 5 Μαρτίου στις 5.30 μμ ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας διοργανώνει μασκέ πάρτι στην αίθουσα του Πολιτιστικού Συλλόγου της Παραλίμνης.

Στο πάρτι θα υπάρχουν 2 κλόουν σε ένα δίωρο ξεφάντωμα για όλα τα παιδιά.

Η είσοδος είναι ελεύθερη για όλους. Σας περιμένουμε!

Παραγωγή γραπτού λόγου: ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ

ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ

Αν μπορούσα να ταξιδέψω στο χρόνο με μια χρονομηχανή ή αν έβρισκα μια πύλη για να περάσω σε άλλο χρόνο θα ήθελα να βρεθώ στην εποχή των δεινοσαύρων. Θα ήθελα να δω από κοντά όλα όσα λένε και γράφουν για αυτά τα απίστευτα πλάσματα. Να δω και να παρακολουθήσω τους σαρκοφαγόσαυρους ,τους φυτοφάγους ,τους μικρούς αλλά θανάσιμους δεινόσαυρους ,τους ιπτάμενους και τους θαλάσσιους που ήταν ο φόβος και ο τρόμος των θαλασσών. Να ανακαλύψω το μυστήριο της εξαφάνισης τους, τι πραγματικά έπαθαν όταν έπεσε ο κομήτης από το διάστημα και φυσικά, κρυφά θα έπαιρνα μαζί μου ένα φίλο, τον κομψόγναθο είναι μικρός με ύψος 0,7μ. ,μήκος 1,4μ. και βάρος 3κ.,θα τον τάιζα σαύρες και βατράχια.

Γιώργος Γ. Μαθητής Ε΄τάξης.

Παραγωγή γραπτού λόγου: ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ

Το πρωί ξύπνησα πριν ο ήλιος δείξει το πρόσωπο του. Κοίταξα από το παράθυρο και ήταν όλα μουντά. Την αυγή άρχισε το αμυδρό φως του ήλιου να λάμπει. Όταν ξαφνικά είδα να γυαλίζουν κάτι σα χάντρες πάνω στα χόρτα και ήταν η δροσούλα στα φυλλαράκια που έπεφτε ο ήλιος και τα φώτιζε. Όταν έφτασε η ώρα του μεσημεριανού φαγητού ο ήλιος έλαμπε και χάθηκε η μαγεία της λαμπερής χάντρας από τα χόρτα. Το απόγευμα έπεσαν δροσοσταλιές από τα φύλλα και χάθηκε η μαγεία μόλις έφτασε το βράδυ εμφανίστηκαν οι σκιές από τα δέντρα και τα φύλλα σαν αληθινές φιγούρες. Πριν κοιμηθώ περνάνε όλες οι σκέψεις από το μυαλό μου και τις αποτυπώνω στο χαρτί.

Γιώργος Γ. Μαθητής Ε΄τάξης

Παραγωγή γραπτού λόγου: ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ

Το πρωί ξεκινήσαμε με την οικογένεια μου για ένα ταξίδι στα Λουτρά Πόζαρ. Η μέρα ήταν καλή , είχε ζέστη και η διαδρομή ήταν πολύ ωραία. Όταν φτάσαμε πήγαμε στην πισίνα να κολυμπήσουμε.

Το μεσημέρι καθήσαμε για φαγητό σε μια ωραία ταβέρνα και το απόγευμα κάναμε βόλτα στο βουνό. Είχε πολύ πρασινάδα και αναπνεύσαμε καθαρό αέρα. Όταν άρχισε να σκοτεινιάζει πήραμε το δρόμο της επιστροφής.

Το βράδυ φτάσαμε στο σπίτι κουρασμένοι αλλά χαρούμενοι γιατί περάσαμε καλά.

Ευδοξία Μ. Μαθήτρια Ε΄τάξης